1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Değişmedik, değiştirdik hep!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Değişmedik, değiştirdik hep!

A+A-

Çalıştığım bütün kurumlarda değişen olmadım, idarecilerin tavrına göre bir davranış geliştirmedim tam tersine en ceberrut yöneticiyi de kendime karşı davranışlarında değiştirten oldum. Bana bazı arkadaşlar milletvekili olduğunda değişir misin sorusunu yöneltiyor, değiştirten olacağıma bütün kalbimle inanıyorum. Her şeyden önce insan kalınmasını, insana değer verilmesini, aramızda sadece bir sıfat farkı olduğunu isteseler de istemeseler de öğreten olacağım. Makama saygıyı insana saygının önüne geçirmeyeceğim hiçbir zaman. Elbette ki insanların sıfatlarıyla ağzım dolu dolu hitap edeceğim mesele o değil.

Bizler ne çektiysek hep olduğundan fazla büyüttüğümüz için her şeyi yanında küçülttük esas büyültmemiz gereken şeyleri. Meseleleri büyüten olacağımdan emin olabilirsiniz, değerlerimizin önüne hiçbir şeyi geçirmeyeceğimden de emin olabilirsiniz, bütün insani değerlerin peşinden koşacağım; insan haklarının da, hayvan haklarının da, çevre haklarının da en büyük savunucusu olduğum gibi haksızlığa uğrayan her kim olursa olsun onun yanında haksızlık yapanın sıfatına da bakmadan onun karşısında duracağım.

Seçtiğimiz insanların sıfatlarını bizler bahşediyoruz, seçilenlerin seçenler patronudur ille de bir patron aranacaksa. Meşru talepler hiçbir zaman bir rica üslubunda değil bir vazife olarak yüklenecektir sırtıma. Bizim kimseden bir üstünlüğümüz de olmayacak eksiğimiz de; insani değerlerde eşitlik, yaşanan olaylarda adalet olacak önceliğimiz.

Her zaman bir hakikati rehber edindim “kavradıklarımızın kavgasını vermeye inandım” çünkü. Verdiğimiz kavgalarda kavgayı başlatanın da kavgasını üstlenmeyi bildik, kavgayı başlatanlar en küçük darbe sesinde daha kendilerine bir fiske ulaşmadan toz oldular, biz meydanı terketmedik, onların kavgasının da sahibi kesildik.

Gözünüzde büyüttüğünüz bir çok insanın telkinine de muhatap oldum, biz seni daha iyi yerlerde, daha üst makamlarda, insanlara faydalı olabileceğin menzillerde görmek istiyoruz, bırak bu mücadeleleri diyenler çok oldu. Bir yere gelmek için getirecek olanlara benzemek gerekiyorsa, bizim fıtratımıza terstir o değişim, biz ille de bir yere geleceksek, kendimiz olarak gelmeliydik. Her makamın insanı kendine benzeten bir   şahsiyet bedeli isteği olmaktadır, şahsiyetimizden ödün vererek bir yerlere gelinecekse, nasıl şahsiyet kavgası verebiliriz?

Bizim siyaset bilincimizde her şeyden önce erdem yer alacak, siyasetle ahlak yan yana durmaz diyenlere tarihi bir tekzip yazılabileceğini gösterme inancımızı kavi tutacağız. Halkın bahşettiği sıfatları halkla paylaşan olduğumuzda, her alanda sıçramalar yaşayacağımıza inanıyorum. Ticarete bulaşmasam da içimde müteşebbis bir ruh var, ekonomi alanında yerel büyümeleri tahayyül edebiliyorum; yeter ki birlik olunsun, yeter ki kazançlar paylaşılabilsin. Kültürel alanda Konya sanatın, edebiyatın, zanaatkarlığın ve tarih zenginliğinin gerçekten kültür ve bilim merkezi olabilir; biz bu uğurda medeniyet hayalimizi önce kendi şehirlerimizde kurmalıyız.

Anlamasak da, bilmesek de, anlayan, bilen insanlara ulaşarak her alanda anlaşılan, anlamlandırılan işler çıkarabiliriz. Koordinatörlük görevini üstlenmek, iş bilenleri bir araya getirmek, sonra onların meşru istekleri için koşturmak, her büyüyen yapıda çakıl taşı kadar da olsa emeğinin olduğunu bilmek, insan için en büyük mutluluk kaynağıdır. Biz kendimizi belirleyici kılmayacağız, liyakatı, iş bilenleri belirleyici kılmanın mücadelesini vereceğiz.

Bir insanın hangi alanda olursa olsun kabiliyetini keşfettiğimizde, ondan teklif gelmeden, ona bir istek mahcubiyeti yaşatmadan onun yapabileceklerini ona hazır kılacağız, onun yönetici olması gerekiyorsa onun haberi dahi olmadan atanmasına vesile olma onurunu biz taşıyacağız.

Değişmeyeceğiz, hep değiştiren olacağız. Bizim dokunduğumuz yerde yöneticiler bile değişecek, eskiden bu insan böyle değildi, yönetici oldu nasıl da insanlaştı dedirteceğiz.

Hz. Muhammed (s.a.v)’le ilgili anekdotlar anlatılırken ya da dinlerken hiç birimizin aklına O’nun aynı zamanda bir devlet başkanı olduğu gelmiyor, bizim rehberimiz de önderimiz de Allah Rasulü olacak inşallah…

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic

Önceki ve Sonraki Yazılar