1. YAZARLAR

  2. Alper Mikdat AKINCI

  3. Dava adamlarının hikayelerinden de bıktık artık!
Alper Mikdat AKINCI

Alper Mikdat AKINCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Dava adamlarının hikayelerinden de bıktık artık!

A+A-

Dava adamlığı hatırlatılmaz yaşanır; anılarıyla yaşayan insanların dava adamlıkları hikayelerinden de bıktık artık, 90 yaşında cihada katılan, İstanbul kuşatmasında şehit düşen Ebu Eyyûb el-Ensarî'nin mirası var karşımızda!

Dava adamlarına karşı hürmetimiz olmalıdır olmasına da ‘şimdi ne yapıyorsunuz, nelerle uğraşıyorsunuz?’ sorusunu da yöneltelim kendilerine!

Sabahtan akşama kadar bulundukları yerlerde geçmişi yadeden insanların gelecekle ilgili hiçbir çalışması olmaz mı?

Yıllar öncesinin birliktelikleri farklı çevrelerle tanıştıran uzun bir yolculuk, yine yılların birikimi nerelerde yol aldırıyor, nerelerde kullanılıyor onu da sorgulayacağız.

Oturdukları yerden bütün oturumları yönetmeye yeltenen hayal dünyaları, etraflarında masal dinlemeye hazır üç-beş kişiyi var kıldığı sürece hep kendilerini masal kahramanı kılacaktır.

Masallar kendilerini uyuttuğu gibi etrafındakileri de uyutmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Siyasi süreçte en fazla kendilerine ihtiyaç duyulması beklentisinde olan insanların yolda yürüyenlerin menzile varacağını anlaması gerekiyor, konuşmaktan başka adım atmayan insanların kendilerine adım atılacağını beklemeleri de beyhudedir.

Zaman da değişmiştir insan da, değişmeyen tek bir şey vardır ancak yolda yürüyenler yol arkadaşları olmaktadır.

Yol arkadaşlığı hatırlamayı bekleyen bir hatır içerse de hatırdan çok yolda yürüyenler birbirlerinin koluna girmektedir.

Dava adamlarının hakikatli bir iş yapması gerekiyor, Türkiye’de kanaat önderliği nerdeyse sıfırlanmıştır, bir beklentiye girmeden beklenen, özlenen, olması istenen ne varsa dillendiren, uyaran, uyanık kalan, uyandıran bir insan olmalarıdır.

Dava adamlarının çocukları da dava adamları beklemektedir, dava adamları çocuklarına bile önder olabilecek, rehber olabilecek bir durumda değildir.

Kendi hanesinde davasını yaşatamayan insanların, büyük davaların hayalini kurması en yakınlarında gerçeğe dönüşmüyorsa, yaşanmayan sürekli konuşulan bir dava anlatımı var demektir.

Dava adamları geçmişlerinde kendilerinden zaman ayıran, kendi ceplerinden harcayan insanlar olmanın bereketini yaşadıkları halde, kendilerine zaman harcanan, kendilerine maddi imkanlar sunulmasını bekleyen bir ataletin esiri olmuşlardır.

Dava adamlarını özledik, dava adamlarını hem de gerçekten özledik!

Önceki ve Sonraki Yazılar