1. YAZARLAR

  2. Doğan HİSAR

  3. Darbeler, Darbe girişimleri, Muhtıralar okullarda okutulmalıdır!
Doğan HİSAR

Doğan HİSAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Darbeler, Darbe girişimleri, Muhtıralar okullarda okutulmalıdır!

A+A-

FETÖ’nün Darbe girişimine katılan binlerce asker tutuklandı. AK Parti Hükümeti ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmasaydı, 1960 ve 1980 Darbesi gibi de değil, Türkiye tamamen emperyalist ülkelerin sömürge devleti olacaktı.

Türkiye’de beş darbe girişimi oldu; 22 Şubat 1962, 20 Mayıs 1963, 20 Mayıs 1969, 09 Mart 1971 ve 15 Temmuz 2016.

Dört darbe girişimini asker kendisi engelledi, 15 Temmuz FETÖ Darbe girişimi ilk kez milletimizin engellediği bir darbe girişimidir.

Diğer darbe girişimlerinin aktörlerini de bilmiyoruz. 1960 Darbesi’nden asılan merhum Başbakan Adnan Menderes’i biliyoruz, 1980 Darbesi’nden de darbe yapan Kenan Evren’i biliyoruz. 1960’tan buyana 57 yıllık kendi tarihimizden kırıntı bilgiler var sadece hafızalarımızda.

FETÖ Davları eleştirilerini bizler de en yüksek perdeden seslendiriyoruz, şunu unutmayalım ki, darbenin engellenmesi bazı yanlışların yapıldığı gerçeğiyle asla küçültülemez.

Biraz sabırlı olmamız gerekiyor, şu anda FETÖ Davaları’nda sadece emniyet ve yargının takipleri var, eleştirilerde bulunan milletvekilleri hiçbir dosyayı önlerine açmış ve okumuş değil.

Bazı mağduriyetler ve bazı insanların serbest bırakılması elbette ki konuşulacak, diğer taraftan nasıl bir zilletten kurtulduğumuzu da unutmayacağız.

FETÖ Davaları’nda mağduriyetleri dillendiren insanlar, kendi canlarına kasteden tutuklu FETÖcülerin kimler olduğunu bile bilmiyor, tanımıyor.

Bir çok mağduriyet hikayesini dillerine dolayan insanlar, bir tane dahi FETÖ sanığının hikayesini anlatacak bilgiye sahip değil.

Mağduriyetlerin olduğunu bizler de biliyoruz ama mağdur edenleri de biliyoruz. Bir laf söylenecekse öncelikle bu milleti mağdur eden, etmeye yeltenen hainleri de bilmek gerekiyor.

AK Parti Hükümeti, Ortaöğretim ve Üniversite ders kitaplarına 27 Mayıs 1960 Darbesini ve 12 Eylül 1980 Darbesini koymalıdır.

12 Mart 1971, 28 Şubat 1997 ve 27 Nisan 2007 muhtıraları da okutulmalıdır.

22 Şubat 1962, 20 Mayıs 1963, 20 Mayıs 1969, 09 Mart 1971 ve 15 Temmuz 2016 Darbe girişimleri de ders kitaplarında mutlaka yerini almalıdır.

Bu ülke insanları demokrasiye karşı gelen her kim varsa tanımalı, kendi çocuklarını askere gönderen insanlar, çocuklarının bilinçlenmesiyle darbeye yeltenmeyi aklının ucundan bile geçiremeyecek Mehmetçik Ocağı’nda, kendi çocuklarının güvencesinde yaşamalıdır.

Sermaye darbeleri de okutulmalıdır, yargı darbeleri de okutulmalıdır. Bundan böyle hafızalarımızda darbe kelimesi yer almamalıdır.

FETÖ’yle mücadele sadece Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a, emniyete ve yargıya bırakılamaz. Kimin mağdur olduğunu konuştuğumuz kadar, bizleri kimlerin mağdur ettiğini kat kat konuşabilmeliyiz ki, sözlerimizin bir değeri olsun!

Önceki ve Sonraki Yazılar