1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Dar gelirliye devletten ucuz elektrik
Dar gelirliye devletten ucuz elektrik

Dar gelirliye devletten ucuz elektrik

Özellikle kaçak kullanımının yoğun olduğu bölgelerde dar gelirlinin elektrik giderinin bir kısmını devlet karşılayacak.

A+A-

Döviz kurundaki artışa bağlı olarak elektriğe zam beklenirken, müjde geldi. Dağıtım şirketleri, düşük gelire sahip vatandaşların elektrik faturalarının bir bölümünü, "devletin alacaklarına karşılık mahsuplaştırmak" için teklif yaptı.

ENERJİ BAKANLIĞI SICAK BAKIYOR

Türkiye gazetesinde yer alan haberde; Enerji Bakanlığı'nın sıcak baktığı bu teklif, dar gelirlilerin cebini biraz olsun rahatlatacak. Altı ay ya da yılda bir yapılması öngörülen mahsuplaşma için dar gelirlinin faturasını gecikmeye bırakmadan ödemesi gerekiyor. Aksi hâlde 'sosyal tarife'den faydalanamayacak. Elektrik tüketiminin alanına göre, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı fatura giderinin bir kısmını ödeyecek. Dağıtım şirketlerinin gündeme getirdiği sisteme geçilmesi halinde, yeşil kartta olduğu gibi dar gelirlinin elektrik faturasının bir bölümünü devlet karşılayacak.

YEŞİL KART BENZERİ UYGULAMA

Devlet, dar gelirliye destek için, elektrik giderinin bir bölümünü üstlenecek. Şu an çalışmaları devam eden sisteme geçildiğinde tıpkı yeşil kartlı ailelerin sağlık giderlerindeki uygulama benzeri bir çalışma yapılacak. Böylece dar gelirlinin elektrik faturasının bir bölümünü devlet karşılayacak. Dağıtım şirketlerinin üzerinde çalıştığı düzenlemeye göre geliri, belirlenen sınırın altında kalan ailelerin ödediği elektrik faturasının bir bölümü mahsuplaşma suretiyle alınmayabilecek.

KAÇAK KULLANIMININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

Altı ay veya yılda bir yapılması öngörülen mahsuplaşmanın gerçekleştirilebilmesi için dar gelirlinin, elektrik faturasını düzenli olarak, gecikmeye bırakmadan ödemesi istenecek. Geçtiğimiz mart ayında Resmi Gazete'de yayımlanan 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu'nda yer alan Sosyal Tarife kapsamındaki çalışmaya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı sıcak bakıyor. Uygulama başlatılırsa Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, faturayı ortak karşılayacak. Özellikle kayıp kaçağın yoğun olduğu yörelerde uygulamanın büyük fayda sağlaması bekleniyor.

KAYIP-KAÇAK AZALACAK

Dar gelirlinin elektrik faturasının karşılanması için tek şart faturanın düzenli ödenmesi olacak. Uygulamanın kayıp kaçağı da azaltması bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.