1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi şimdiden hayırlı olsun!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi şimdiden hayırlı olsun!

A+A-

Bizler düşünce gelişimlerimizi birbirimizle paylaşarak değil daha çok yaşayarak kazandık. Keşfettiğimiz düşünceleri Ağrı’dan bir arkadaş da aynı şekilde kendi bireysel yaşanmışlığı içinde kendi keşfetti, Muğla’daki de.

Her yerde aynı baskı, her yerde aynı zulüm, her yerde aynı kendini devletleştiren insanlar vardı çünkü.

Her yörenin insanının alışkanlıkları, giyim kuşamları, şiveleri farklıydı ama düşünceleri karşılaşmalarında aynı seviyeyi yakalamış oluyordu.

Bizler ardımıza devlet gücünü alarak varlıklarımızı insanların üzerinde kabullendirmedik; bizler yabancı ülkelerin ideolojilerini kendi ülkemizde pazarlayan bir işportacı ağzı da geliştirmedik; kimsenin el vermesine, kimsenin sırt sıvazlamasına ihtiyaç duymadan kendi ayaklarımız üzerinde durmasını kendimiz öğrendik.

Bizler bu topraklarda köklerimizi koparmaya çalışanlara inat kök saldık, bazen baş verdik, bazen oğul verdik, bazen mal verdik, bazen geleceğimizi verdik, bazen ikbalimizi verdik, bazen zaman verdik ama hiçbir zaman kendilerine itaat etmelerini isteyenlerin heveslerini yeşertmedik. İstiklalimize asla dokundurmadık!

Köy köy dolaştık, mahalle mahalle insanlara ulaştık, şehir şehir boy saldık, bizden başkaları köyleri yaktı, mahalleri boşalttı, şehirleri kanlı eylemlerinin canlı bombaları haline getirdi. Biz hep insanı yaşatma derdi taşıdık.

Bizim içimizde de hainler vardı, bizim içimizden de satılmışlar çıktı ama biz onları önce kendimiz kustuk içimizden, kendimiz uzaklaştırdık evlerimizden, kendimiz hesap sorduk!

Biz hiçbir zaman millet iradesinin karşısında zorbalığa başvurmadık, bize yapılanları sineye de çekmedik ama hep ilahi adalete inandık; inançlı bir şekilde zor günleri iyi günlere çevireceğimizin umudunu yaşantılarımızla yeneceğimize inandık.

Birileri gençleri kullanmak için ideoloji devşirdi, bizler gençlerin bilinçlenmesi, ülkelerini sevmesi ve ülkelerinin kalkınması için ahlaklı olmalarını öğrettik.

Biz kimsenin buyruğu altına girmeden kendimize sadece Allah’ı Rab kıldık. Diğerleri kendileri gibi kul olanların ideolojilerine taptılar, binlerce genci sokaklara saldılar, kimi Das Kapital’i ilahi kitap edindi, kimi faşizmi, kimi kapitalimizi, kimi liberalizmi, kimi emperyalizmi, kimi nihilizmi, kimi de burjuvazinin kendilerine sunduğu solculuğu ya da sosyalizmi, kimi de emperyalist ülkelerin taşeron örgütlüğüne soyundu, kan akıttı, terörü taşıdı, komünizme de ihanet etti!

Biz önce kendimizi değiştirdik, sonra siyasette varlık gösterdik, belediyelerde insana hizmeti gösterdik, iktidar olduk ülkemizi baştan sonra eşit hizmetlere kavuşturduk. Bizim referansımız ne ideolojiler oldu ne de tarihi vesikalar, biz iş yaptık, “Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz!” atasözünü halkımızla paylaştık!

Cumhurbaşkanlığı modeli aynen en başta düşünce gelişimimizi sağlayan farklı şehir insanları gibi hepimizin kafasında kimsenin anlatmasına, ikna etmesine gerek kalmadan gelişmişti.

Biz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan istediği için değil, kendi isteğimizle referandumda EVET diyeceğiz. Aslında daha fazlası da vardı düşüncelerimizde, gücümüz buna yetti. Model tartışmalarını yine yapacağız, ithal yönetim sistemleriyle değil, kendi eksikliğimizi kendimiz görerek tamamlayacağız.

Bu topluma, yıllarca devleti yönettikleri halde bir model sunamayanların ya da bu toplumu emperyalist ülkelerin emriyle kana bulayanların nasıl halkımızda bir karşılığı olabilir?

Biz kimsenin etnik kimliğine, inancına, mezhebine, ideolojisine bakmadan önce bu ülkenin vatandaşları olduklarını hatırlatan bir geleneği yaşatıyoruz. Demokratik yollar bellidir, ancak millet gibi yaşayan, ancak millet gibi düşünenler bu milleti yönetebilir. Cumhurbaşkanını millet seçmektedir. Milletten korkanların “Hayır” demesini elbette ki anlıyoruz. Bu millet kendi dengini bulmuştur, şimdiden Cumhurbaşkanlığı sistemi devletimize, ülkemize, milletimize hayırlı olsun!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic

Önceki ve Sonraki Yazılar