1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına aday olacağı, neredeyse kesinlik kazanmış gibi gözüküyor.

AK Partli seçmenlerin de, kurmaylarının da halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı’nın Erdoğan olması isteği anketlerde de kendini gösteriyor.

Muhalefet partileri daha isim arayışlarını sürdürüyor.

İlker Başbuğ’dan Meral Akşener’e kadar konuşulan isimler bir elin beş parmağını geçmiyor.

Bizim de isteğimiz, Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasından yana. Halkın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı sıfatı, Erdoğan’dan başka kimseye bu kadar yakışmayacak!

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı yetkilerinin hepsini kullanacağını söyleyerek, Hükümete de başkanlık edeceğini duyurdu. Seçimlerde AK Parti teşkilatları da bu algıyı Türkiye ve Dünya’ya yerleştirmiş olacak. Partilerin Cumhurbaşkanı adayını yasal olarak göstermesi mümkün olmasa da, millet iradesini; bu doğrultuda gösterecek.

Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması sonrasında, kimin Başbakan olacağı da kulislerde tartışılıyor. Tabii ki kimin Başbakan olacağına yine Erdoğan karar verecek. AK Parti seçmeni siyaseti Erdoğan eksenli bir merkeze oturtmuş durumda. Başbakan Erdoğan’ın vereceği karar, yine de istişareler sonucu neticelenecektir. Bu süre içinde, nasıl ki belli isimler kulis çalışmaları yürütecekse, Konya’nın da aynı çabayı göstermesi gerekmektedir.

Başbakanlık teamülleri, bugüne kadar Dışişleri Bakanlarını Başbakanlığa taşımıştır. Davutoğlu’nun Başbakanlık koltuğuna oturması hem yakışan hem de müktesebat bir hak olarak tartışmaların odağına oturtulmalıdır.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, hem iç siyasette duruş sergilemiş hem de dış dünyada bugüne kadar alışılmadık bir ezber bozmuştur. Başbakan Erdoğan’dan sonra mazlum halkların en çok takdir ettiği, saygı duyduğu, sevdiği isim, Davutoğlu olmuştur.

AK Parti Konya İl Başkanlığına, Konya milletvekillerine ve sivil toplum örgütlerine esaslı bir görev düşüyor. Davutoğlu,  Başbakan olmazsa olmaz şartımız zaten olmaz. Davutoğlu istemese de bizlerin bu duyarlığı göstermesi gerekiyor. Mesleki oda başkanları TOBB Yönetimine girme çabalarını nasıl kendilerine sorun edinmişse, şimdi Davutoğlu’nun Başbakan olması için de farklı illerin oda başkanlarıyla görüşerek kamuoyu oluşturmalıdır.

Konya’nın içi dışı AK Parti’dir.

Genel seçimlerde de, yerel seçimlerde de AK Parti’ye en fazla oy Konya’dan verilmektedir. Başbakan Erdoğan, kabinede Konya’dan bir Bakan yokken, “Sizin bakanınız da başbakanınız da benim” demiştir. Şimdi Konya’nın bakanı Davutoğlu’nu Sayın Erdoğan’ın, Başbakan olarak tercih etmesinde Konya inisiyatifini göstermemiz gerekmektedir.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nu sadece Konyalı olduğu için değil, Başbakan Erdoğan’dan sonra Başbakanlığa bütün birikim ve siyaset/devlet adamı kişiliğiyle yakıştırdığımız için istiyoruz.

Davutoğlu, Başbakanlık Başmüşavirliği görevinde de, Dışişleri Bakanlığında da ne Sayın Başbakanın başını ne de milletimizin başını yere eğdirmemiştir. O mahcup kişiliğiyle böyle bir istekte bulunamaz, bunu Konya halkı ve Türkiye’nin selameti için biz isteyeceğiz.

Konya halkı Cumhurbaşkanını da seçecek, Başbakanının kim olması gerektiğini de gereken yerlere duyuracaktır. Asaletli bir istek, asil bir insanı Başbakan yapabilir, yeter ki bizler bu samimiyeti gösterelim. 

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar