1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. CHP yöneticileri her dönem birilerinin oyuncağı olmuştur!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP yöneticileri her dönem birilerinin oyuncağı olmuştur!

A+A-

Muharrem İnce, CHP Genel Başkanlığına aday olduğunda ‘Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkan olabiliyorsa ben neden olmayayım; boş konuşmakta yarışılacaksa, ben ondan daha boş konuşurum’ demiş olmalı. Yalova’da ön seçim telaşına düşen adam, kendi paçasını kurtaramayacağını anlayınca, CHP’ye 413 milletvekili isteyecek kadar zıvanadan çıkmış.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 413 milletvekiliyle “Vatana ihanetten” yargılayacaklarmış, bunlar iyi bilirler 413’ten bir eksik anayasa maddesini bile Anayasa Mahkemesi’nden geri döndürmeyi, o günler çok geride kaldı. ‘Kaosa kalkan eller’ diye manşetten haber yapılan o eller, şimdi kaos çıkarmak isteyenlere basıyor millet iradesinin tokadını.

Devlet sırlarını yabancı ülkelere servis edecek kadar çamura batmış bir ihanetin içinde debelenen adamlar, kendilerinden hesap sorulmasının enselerinde nefesini de hissedecek daha. Devletten daha güçlü bir güce inanmasa MİT tırlarını durdurmayı kim göze alabilirdi. Gördüler sığındıkları gücü de. Misak-ı Milli sınırları içinde bugüne kadar güç aldıkları yerden güçlenen aşağılık insanlar, kendi devletine ihanet etme utancını bile yaşayamıyor hala. Bir umut taşıyorlar, eski rejimi özleyen anılarını yaşatıyorlar kendilerine. Hükümeti Amerika’ya şikayet edecek kadar küçülen siyasi aktörler, hala iktidarın sandıktan geçtiğini kavrayamadılar. Amerika müsaade etmeden kimse iktidar olamaz inancının millet tarafından kırıldığını, milletin kendi üstünde hiçbir iradeye boyun eğmediğini, her seferinde hezimete uğrasalar da anlamak istemiyorlar.

Anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanını halk seçti. Bir tarafta AK Parti’nin aday gösterdiği Recep Tayyip Erdoğan diğer tarafta 14 partinin aday gösterdiği bir adam. Siyasi partilerin genel başkanları adama oy isterken hangi seçmenden oy istiyordu, hangi sıfatla kimden oy istediler, oy isterken siyasi davranacaksın, sonra Cumhurbaşkanı seçildiğinde kendisini seçen siyasi düşüncenin temsilciliğini üstlenmeyecek, olacak iş mi? Hangi kanun çıkarsa çıksın, hangi yasa uygulamaya konulursa konulsun, biz eski düzen alışkanlıklarımızı devam ettiririz diyorsanız, ancak sağda solda kendiniz çalar kendiniz oynarsınız.

AK Parti sadece halkına hizmeti öncelikli kılan siyasi bir hareket de olmadı, halkın ayağına giden, halkın siyasete yön vermesini sağlayan bir siyasal bilinç de geliştirdi. Diğer siyasi partilerin halkın ayağına gitmesini de öğretti. Kendi siyasi yapılarında kurdukları diktatörlüğü görmeyenler, halka sayılarına bakmadan düşüncelerini dikte ettirmeye alışmış azgın azınlık, her seferinde halkın isteklerine yüz çevirdiği gibi, halkın iktidarına gönül bağlamayan halleriyle, kendilerini bağladıkları dış güçlerden de iç kutsallıklardan da medet umdu. Bunlar gerçekten şikayetlerini yasal yollardan ilgili mercilere ileten değil, sandığa inanç taşımayan şaşmış pusulalarıyla, şikayetlerini kutsadıkları mekanlara ileten bir rabıta kurmayı gelenek haline getirdiler.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ya da Muharrem İnce gibi adamların anlayamadıkları şey; lafla peynir gemisinin yürüyemeyeceği…

Pelsinvanya'nın oyuncağı olmalarına gerek yok, bunlar her dönem birileri tarafından iktidar olduklarını zannını yaşarattırılarak bir oyuncak olmuşlar zaten. Bugün kırk yıl düşman kesildikleri Fethullah'ın oyuncağı olurlar yarın bir başkalarının!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic

 

Önceki ve Sonraki Yazılar