1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Cemil Meriç'i anma programına katıldık, biraz da eleştirimiz var!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Cemil Meriç'i anma programına katıldık, biraz da eleştirimiz var!

A+A-

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Aydınlar Ocağı’nın birlikte düzenlediği, Medeniyet Okulu Akademi 2023 öğrencileri, öğretmenleri ve ailelerinin katıldığı Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Cemil Meriç’i Anma Programı’na AK Parti eski Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Önal ve Gazeteci Ömer Faruk Karabulut'la birlikte katıldık. 

konusmacilar.jpg

Konuşmacılar Muhammed Acıyan, Hasan Arslan ve Hasan Özücan’dı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek de bir konuşma yaptı. M.T.T.B. Ortaöğretim Başkanlığı döneminde, Cemil Meriç’le tanışıklığından da bahsetti, fikir dünyamızdaki yerinden de, okuma alışkanlığını kazandıran aktörlerin başında olduğundan da.

baskan.jpg

Program çıkışında ayaküstü sohbet ettik, on gün önce sürenin kısa olduğunu belirten bir ön hatırlatmam olmuştu, sembolik de olsa bir Cemil Meriç programının düzenlenmesi gerektiğini iletmiştim kendisine, netice hasıl oldu.

baskanla.jpg

Sürekli eleştiri yazıları yazmaktan inanın ki ben de bıktım. Konuşmacıları sabırla dinledim, bu kadar mı hazırlıksız gelinir? Aydınlar Ocağı Başkanımız Mustafa Güçlü’yü dinlemeyi tercih ederdim. Organizasyon çok güzeldi, iftar programı da en küçük aksaklık gösterilmeden seri bir şekilde gerçekleştirildi, salon da doluydu, Mevlana Kültür Merkezi’nin bahçesi de. Böyle büyük katılımlarda konuşmacı tercihlerinin özenle seçilmesi gerektiğini söylemekle yetineceğim. Şair yazar Murat Güzel sanırım erken farketti konuşma içeriğini, erken ayrıldı.

Cemil Meriç’in nasıl bir eğitim sisteminden geçtiği, ona okuma, yorumlama, anlama ve anlamlandırma istidadını o eğitim sisteminin kazandırdığı; lise hocalarının doktorasını yapmış insanlar olduğu; lise yıllarında her sınıfta en az ders kitabı olarak 5-6 tane romanın okutulduğu öğrencilerin katıldığı programda hatırlatılabilirdi ya da “Hoca ve talebe” tanımlaması üzerinden “Öğretmen ve öğrenci” kavramlarının sorgulaması dahi yapılabilseydi, zihinlerde bir iz bırakırdı.

Cemil Meriç kavramların namusunu koruyan bir mücadele adamıdır, Hoca yaşayan ve öğreten, talebe de talep edendir onun eğitim ve öğretim dünyasında.

Bir kavram değişikliğiyle eş anlam yüklenen diğer kavramların köklerinden neleri söktüğünü gösteren Cemil Meriç, aydın kimliğiyle insanları aydınlatma uğruna gözlerini dünyaya kapatan bir adamdır.

Cemil Meriç tasvirlerinde kelimelerin coşkusuna kendini kaptıran değil, denklemler kuran, kurduğu denklemleri hayatın birçok alanında kullandıran bir adamdır.

Cemil Meriç’in hayatına dokunmak Cemil Meriç’in kelimelerine dokunmak değildir, Cemil Meriç kavradıklarının kavgasını veren bir adamdır.

Minnetsiz bir adamdır, kalemini satmayan bir adamdır, açlığa dahi boyun eğmeyen bir adamdır.

Cemil Meriç’in kaç çevirisi olduğunu bilmek Cemil Meriç’i tanıtmaz, toplumu dönüştürme çabalarıdır Cemil Meriç’i tanımak ya da kaç kitabın müellifi olduğunu bilmek değildir Cemil Meriç’i tanımak, taban oluşturma kurnazlığına sığınmadan kendi hayranlarının bile ezberlerini bozmayı göze alan Cemil Meriç’i tanımaktır esas olan!

onal-omerfaruk.jpg

***

Nurettin Topçu’nun vefat yıldönümü 10 Temmuz, en azından Nurettin Topçu’yu anma günü düzenlenecekse Ahmet Poçanoğlu’nun dinlenmesi yerinde olur, daha önce kendisini dinlemiştim emek verilmiş bir konuşmaydı. Bu kez bireysel yaşantılarıyla da anlatılan kişiler anlatanların ağzına yakışsın!

nurettin-topcu.jpg

Nurettin Topçu 1909 yılında doğdu 10 Temmuz 1975 yılında vefat etti.

Önceki ve Sonraki Yazılar