1. YAZARLAR

  2. Doğan HİSAR

  3. Cemil Meriç anılmasa da "Namuslu adam" olarak hep anılacaktır!
Doğan HİSAR

Doğan HİSAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Cemil Meriç anılmasa da "Namuslu adam" olarak hep anılacaktır!

A+A-

cemil-meric.jpgCemil Meriç’le okuma tanışıklığım 90 yılında oldu. Düşünceleri insanın devrelerini yakabilecek cins düşüncelerdi, alışıla gelmiş, taraftarı olan bir yere seslenmiyordu, insanın ideolojilerden ne kadar beslenirse beslensin kendi aklıyla olayları görmesi gerektiğini söylemekle birlikte, diğer tarafta bizlere kendi boyun eğmezliği ötesinde pratik bir yaşam örneği de sunmuyordu.

Namuslu bir adamdı, “Kamus’un namus olduğunu” da ondan öğrendik.

Necip Fazıl’ın seslendiği bir kitle vardı, Nazım Hikmet’in seslendiği bir kitle vardı, Cemil Meriç hazır kıtalara seslenen değil, bireyin de kitlelerin de düşünmesini isteyen bir yalnızlığı tercih etti.

Hakikat perdesi öyle bir aralandı ki göz perdesinden, gözlerini dünyaya kapatmak zorunda kaldı.

Tek düşüncesi hakikat, tek endişesi hakikat, tek kavuşmak istediği gerçek de hakikat oldu.

Türk aydını Cemil Meriç kadar hakikat peşinde koşmuş olsaydı, tartışmalardan çok münazara geleneğini kavramış olacaktı.

Cemil Meriç üzerine yüzlerce yazı yazılmış olabilir, bir çok toplantıda düşünceleri aktarılmış da olabilir, Cemil Meriç’i herhangi bir ideolojinin içine yerleştirmeyi bırakın kenarına dahi bulaştırmadan kendi mecrasında okumak gerekiyor.

Cemil Meriç 13 Haziran 1987 tarihinde vefat etti. Cemil Meriç ideolojilerden arınmış, kavramların namusunu koruyan bir adamdır. Tek derdi hakikat olan Cemil Meriç'le gençlerimiz mutlaka tanışmalıdır. 

Konya’da iki hafta önce hatırlatma yapmamıza rağmen belediyelerimizin, il kültür müdürlüğümüzün ve sivil toplum örgütlerimizin bir “Cemil Meriç Anma Programı” düzenleyememiş olması ne kadar acı!

Eski Tarım Bakanımız Sami Güçlü’nün yürüttüğü “Anadolu Mektebi Yazarlar Okumaları” listesinde Cemil Meriç de var. Cemil Meriç Anadolu Mektebi öğrencilerinin Hocası. Belki Sayın Bakanımız bu yıl ki okuma listesinde sıralamayı Cemil Meriç tercihine dönüştürür.

Cemil Meriç kendi sözlerinde kendini bulan adamdır:

"Yıllarca aç kaldım. Koca bir şehirde yapayalnız... Ama beni isyana sürükleyen açlıktan çok tek oluşumdu. Aç ve tek olmak. Gurbet ve açlık. Bu şehrin kaldırımlarında bir başka aç Cemil Meriç hiçbir zaman dolaşmamıştır diye düşünüyorum... Ben, düşünen, okuyan ve temsil ettiği, temsil ettiğini sandığı beşerî değerleri lekelememek için aç kalmağa, açlıktan kıvranmağa razı olan adam..." Jurnal 27.03.1963

Önceki ve Sonraki Yazılar