1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Cemil Çiçek: Anayasa değişikliği yüzde 98 çözüldü
Cemil Çiçek: Anayasa değişikliği yüzde 98 çözüldü

Cemil Çiçek: Anayasa değişikliği yüzde 98 çözüldü

Meclis Başkanı Çiçek, HSYK değişikliği için TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nu işaret etti.

A+A-

Çiçek, Parlamentolararası Değişim ve Diyalog Projesi Kapanış Töreni'nden önce gazetecilerin sorularını yanıtladı. Adalet Komisyonu'nda görüşülen HSYK teklifi konusunda Anayasa Komisyonu'nun da toplanmasına karar verdiklerini belirten Çiçek, resmi yazıyla konuyu komisyona bildirdiğini kaydetti.

"KÖKLÜ DEĞİŞİM İÇİN DEĞERLENDİRME GEREKİR"

17 Aralık sonrası rahatsız olan kesimlerin başında yargı mensuplarının geldiğini, kanunsuz uygulamalar nedeniyle hâkim ve savcıların tümünün rahatsız edilmesini doğru bulmadığını kaydeden Çiçek, "Birlikte bir anayasa yapmak için çaba gösterdik. Kimse bu tekliflerden bahsetmiyor. Hiç teorik tartışma yapmaya gerek yok. Köklü bir değişiklik isteniyorsa, ki çözümü ben şahsen orada görürüm, diğerleri geçici çözümdür. Somut teklif üzerinden siyasi irade ortaya çıkıyorsa, bir değerlendirme yapılabilir ve bu konu da kökten çözülmüş olur" dedi.

"KÖKLÜ ÇÖZÜM ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ"

Çiçek, "Bize düşen bir görev olursa biz de onu yapmaya hazır oluruz" dedi. "İktidar partisi yasa teklifinden önce partileri dolaşamaz mıydı?" sorusuna Çiçek, "Öyle oldu böyle oldu, geldiğimiz noktayı konuşuyoruz. 16 Ocak'ı konuşuyoruz, 8 Ocak, 7 Ocak, 28 Aralık'ı konuşmuyoruz. Geldiğimiz nokta itibarıyla köklü çözüm anayasa değişikliğidir; bunun dışındaki çözümler geçici olur. Gelin bu sıkıntılardan doğru bir çözüm, hayırlı bir çıkış yapalım ve bu HSYK'nın yapısını değiştirelim" yanıtını verdi.

HSYK'nın bugün çoğulculuğu değil çoğunlukçuluğu esas alan bir yapıya dönüştüğünü ifade eden Çiçek, "Bunun nedeni, Anayasa Mahkemesi'nin, Meclis'ten çıkan maddeyi iptal etmesidir. Meclis'ten çıkan kanun, her bir yargı mensubunun bir tek kişiye oy vermesi tarzındaydı ve çoğulculuğu temin edecekti" dedi.

"RTÜK MODELİNİ BEN DE TEKLİF EDİYORUM"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'RTÜK modeli' önerisinin anımsatılması üzerine, "Ben de bunu teklif ediyorum" diyen Çiçek, "Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda bu teklife Ak Parti o zaman 'hayır' demedi. Kendi teklifinden de vazgeçerek sürece katkı verdi. HSYK'ya cumhurbaşkanın üye seçmesini arzu ediyordu başkanlık sistemini benimsediği için, ondan da vazgeçti. Büyük ölçüde mutabakat var. Eğer anayasa değişikliği konusunda bir irade varsa ben konunun yüzde 98 çözüldüğü kanaatindeyim. Yüzde 98'i bırakıp sıfırdan yeni tartışmalar girmenin anlamı yok" ifadesini kullandı.

"FEZLEKELER GELDİĞİ AN GEREKENİ YAPARIZ"

TBMM Başkanı Çiçek, 17 Aralık'ta ismi geçen bakanlarla ilgili "Fezlekeler gelmedi, bu normal mi?" sorusu üzerine, savcılığın ne yaptığını bilmediğini söyledi. Çiçek, "Tek sayfalık bir fezleke mi, bir talep midir, neyi nasıl değerlendirdi savcı, ben onu bilmiyorum. Ama bize geldiği anda gereğini yaparız bundan kimsenin tereddüdü olmasın" dedi.

"CUMHURBAŞKANI VETO ETMEYECEK" İDDİASI

Çiçek'ten bu çağrının gelmesine rağmen, partilerin anayasa değişikliği için bir araya gelme ihtimali, MHP'den sonra dün CHP'den gelen olumsuz yanıt nedeniyle azaldı. BDP-Ak Parti ittifakı ise sayısal olarak anayasa değişikliği için yeterli olmuyor. Ak Parti kulislerinde ise anayasa değişikliklerini zorlamak yerine, yasa teklifini TBMM'den geçirerek kanunlaştırma eğilimi ağır bastı. Bu nedenle, olası bir vetoyu engellemek için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün işaret ettiği, teklifteki bazı düzenlemeler önergeyle değiştiriliyor. Gül'ün değişikliklerden sonra kanunu veto etmeyeceği kulislerde konuşuluyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.