1. YAZARLAR

  2. Doğan HİSAR

  3. Büyükşehir ve merkez ilçelerde kimler aday olacak?
Doğan HİSAR

Doğan HİSAR

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir ve merkez ilçelerde kimler aday olacak?

A+A-

Yerel seçimlere 3 ay kala bütün belediye başkanlarının bazı bakanların görevlerine son verildiği gibi görevlerine son verilmelidir.

Belediye imkanları, kendilerinin aday gösterilmesi için kullanılmaktadır.

Böyle bir yasa çıkacak olursa hem milletin parası korunmuş olur, hem de partiler aday belirleme sürecinde daha rahat hareket eder.

Davet üzerine davetler düzenleniyor, etkinlikler, festivaller, şenlikler gırla gidiyor, aynı performansı belediye başkan adayı gösterildiklerinde göstermiyorlar, her şey adaylık işini garantiye alana kadar.

Belediyelerde halk buluşması yapan başkanlar nedense bazı belediyelerin aldığı kararı halk için almıyor, suya zam yok, ulaşıma zam yok diyemiyor.

Konya Valimizden de ekmek için bir açıklama bekliyoruz, bazı il valileri yapılan zamların geri alındığını duyurdu.

Belediye başkanı halkı çay içmeye davet ediyor, belediye bahçesinde davet edilenleri belediye çalışanları karşılıyor, hepsi ayakta, başkanın keyfi yetecek de aşağıya inecek, “Hoş geldiniz” deme lütfunda bulunacak.

Bunun adına da halk buluşmaları diyeceğiz.

Partilerin vizyon hastalığından kurtulup hizmet edecek insanları bulması gerekiyor, vizyon dediğimiz şey insanın halka değil kendine çalışmasıdır.

Belediye başkanı olacak kişi belediye başkanı olmak için can atıyorsa başka hesaplar içindedir; milyonlarca insanın emeği, onların alın teri kuruşuna varana kadar insana hafakanlar yaşatır, laf olsun diye söylenen “Ateşten gömlek giymek” gibidir belediye başkanlığı.

Büyükşehir belediye başkanlarının namuslu, ahlaklı, adaletli, hakperest olması partilerin genel merkezlerine bağlıdır.

Partiler söylenen özellikte adaylar belirlemiyorsa sorgulanması gerekenler adaylar değil genel merkezler olmalıdır.

Halka açık hizmete kapalı da olmamalı belediye başkanı dediğin kişi, hizmete açık halka kapılı da.

Konya belediye başkanlarında sosyal etkinlik atılımı, medyada kendini gösterme hevesliği maalesef meselelerin çözümünde heyecan eksikliği yaratmıştır.

Belediye başkanlarında ilk dönem heyecanı ikinci dönemde rahatlığa, üçüncü dönemde saltanata dönüşüyor, sonra da belediyeleri ve imkanlarını mülkleri zanneden bir zehaba kapılıyorlar.

Her şeyden önce belediye başkanı seçilecek kişinin imar açılımlarıyla kendini mi şehri mi imar edeceği hesaba katılmalıdır.

Karatay, Selçuklu ve Meram Belediye Başkanlarının değişeceği beklentisi beklenenin üstünde aday yarışına sahne olabilir.

Büyükşehir Belediye Başkanında diğer başkanlara kıyasla bir vizyon farkı var ama Konya artık büyükşehire yakışır büyüklükte bir büyükşehir belediye başkanı seçebilecek iradeyi göstermelidir. Mevcut isimler üzerinden aday belirlenmeye kalkışılırsa, değişen bir şey olmayacaktır.

İstanbul’da bırakın büyükşehiri ilçelerde bile profesörler işlerin başını tutmaktadır, bizde yıllardır aynı belediye başkanları, aynı daire başkanları görevlerine devam ediyor.

Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti eski Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun ve AK Parti İl Başkanı Hasan Angı’nın isimleri konuşulmaktadır. Ahmet Davutoğlu’na teklif götürüleceğini de kabul edeceğini de düşünmüyorum. Siyasette her şey olabilir, bizimkisi sadece kendi kanaatimiz.

Ahmet Sorgun ve Hasan Angı Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday adayı olduğu taktirde dengeler değişecektir. Her iki isim de kendilerine görev tevdi edilmeden aday adayı olmayacaktır.

Ankara bürokrasisinden ve iş adamlarından da büyükşehire göz kırpanlar olduğunu biliyorum, onlar da Ankara’da işi pişirmeden kendilerini ortaya atacak kişiler değildir, herkes Cumhurbaşkanımıza ulaşmakla meşgul.

Birinin kolundan tutup, “Bu benim adamım” diye Cumhurbaşkanımıza götürebilirdim de, onun da önünü Cumhurbaşkanımız kesti: “Kimse bu benim adamım diye gelmesin” dedi.

Tabii ki kamuoyu paylaşımı gibi olmaz bu işler, adamını bulan aday olur!

Önceki ve Sonraki Yazılar