1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek’e!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek’e!

A+A-

AK Partili Büyükşehir Belediyelerimizin kültüre, sanata, edebiyata, tiyatroya, sinemaya destek vermesi gerekiyor.

Daha doğrusu destekten de öte sanat dallarını içinde barındıran bir anlayışı kadrolaştırması gerekiyor.

Tahir Bey; M.T.T.B. geleneğinden gelen bir insan; tiyatro çalışmalarını da bilir yaz kamplarını da, hatta ortaöğretim öğrencilerinin yaz kamplarına başkanlık yaptığı da biliniyor.

İkili muhabbetlerde nasıl bir zekaya sahip olduğunu görebilirsiniz, konuşma diyaloglarındaki heyecanını pratik hayata dönüştürmekte geç kaldığını da söylemeliyim.

Büyükşehir Belediye Başkanımızdan “Şehir Tiyatrosu” kurmasını istiyoruz, belediye başkanlığı döneminde yaptığı yatırımlar hiçbir belediye başkanıyla kıyaslanacak durumda değil, şimdi insana yatırım yapma zamanı gelmiştir.

Kendisi Belediye başkanlığından ayrıldığında dahi sürekliliği olan tek eser insan üzerine kurulan yatırım olacaktır; şehir tiyatrosu insanların aklına, zekasına, vicdanına dokunan sanatçılar yetiştirecektir.

Başlangıçta kadro tahsisi de olmayabilir; üniversitelerimizin sinema, tiyatro bölümlerinde okuyan öğrenciler burs karşılığında şehir tiyatrolarında yer alabilir.

Büyükşehir belediyeleri bir eyalet sistemine kavuşmuştur, şehirlerin ihtiyacını karşıladığı gibi insanların ruhlarını, yüreklerini doyuracak işleri de kendine vazife edinmelidir.

Konya kendi tarihinin kahramanlarını sahnelese bir insan ömrü yetmez, tarihi mirasın kuşaktan kuşağa aktarılması en başta şehrin mirasını omuzlarında taşıyan insana düşer!

Şehir Tiyatroları ahlaklı, entelektüel sanatçılar yetiştirdiğinde sahnelenen oyunlarla birikimler artacak, oyuncuların model alınmasıyla öykünülen sanatçı tercihleri de alternatifler taşıyacaktır.

Her yıl hikaye ve şiir yarışmaları da düzenlenmelidir; dereceye giren eserler kitap olarak basılmalı, sanat ve edebiyatın Konya tarihinin kayıt altına alınması da sağlanmalıdır.

Üniversitelerimizin akademik çalışmalarından bile eser seçimleri yapılsa birçok basılacak kitap çıkacaktır.

Her   yıl düzenlenen eğlence programlarının masraflarıyla söylediklerimizin hepsi fazlasıyla gerçekleşir!

Büyükşehir Belediye eski Başkanı Doç.Dr. Halil Ürün’den geriye kalan bir Ramazan Danış var, siz ayrıldığınızda sizden geriye kalan kim olacak sayın başkan?

Önceki ve Sonraki Yazılar