1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Bu geri zekalılara cahil demek bile lütuftur!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu geri zekalılara cahil demek bile lütuftur!

A+A-

Türkiye’de siyaset, kazanmak üzerine oynanan bir devlet yönetme oyunudur.

Oyların çoğunluğunu alan oyunu kazanır.

Halkı kendine inandırarak, halkla birlikte devleti yönetme biçimi hangi ideolojik mücadeleyi gerektirirse gerektirsin devrimdir.

Demokrasilerde siyasi parti yöneticilerinin ne kadar gizli ajandası olursa olsun, devrim gerçekleştiremez, sadece kendileri üzerinde önceden gerçekleştirilen baskıların kalkmasını sağlayabilir.

Askeri darbeleri ya da savaştan çıkan toplumların yönetim şekillerini ayrı tutmamız gerekir.

Bir partinin iktidar olabilmesi için oyun kurucular, her kesimden insana yakınlaşabilecek oyuncuları belirler, her kesimden insan da, o oyuncuların etrafında oynamaya başlar.

Bazı bölgelerde dürüst, bazı bölgelerde üçkağıtçı, bazı bölgelerde rant dağıtıcı, bazı bölgelerde nasihatçı, bazı bölgelerde hovarda, bazı bölgelerde maneviyatçı adayların belirlenmesi o bölge insanlarının o adayı omuzlayabilecek insanlar olmalarıdır.

Dürüst bir bölgede kimse üçkağıtçıyla seçimi kazanamaz, hovardalığın meşrulaştığı bir bölgede de dürüst bir insan seçimi kazanamaz.

Hovardanın seçimi kazandığı yerde herkesin hovarda olması gerekmez, hovardalığı içlerine sindirebilecek olmaları da yeterlidir; dürüstün seçimi kazandığı yerde herkesin dürüst olması da gerekmez, dürüstlüğü içlerine sindirebilen bir halkın olması yeterlidir.

Bir partinin tüzüğü, programı, teşkilat yapılanmasının ilkeleri ne olursa olsun reel politikanın siyasi partilere dayattığı gerçek, toplumsal yapının karakteridir.

Siyasi partilerin kimi aday gösterirlerse göstersinler kazanabilecekleri bölgelerde belirlenen adaylar, siyasi partilerin düşünce ve karakterlerini gösterir, aynı zamanda o adayları seçecek halkların karakterleri de uyum içindedir.

"Nasılsanız öyle idare edilirsiniz"in tecellisidir yaşanmakta olanlar...

Buraya kadar siyasetin kazanma üzerine oynanan oyunundan bahsettik, birkaç cümle de AK Parti seçmenini aşağılayan aşağılık insanlara bir şeyler söylemek istiyorum.

AK Parti’yi iktidara taşıyan AK Parti’nin kendi eğittiği, okuttuğu seçmen kitlesi olmamıştır. AK Parti seçmenini çeşitli sıfatlarla aşağılayan aşağılıklar o seçmen kitlesini yetiştirenlerin kendileri olduğunu unutacak kadar alçaktır.

CHP’nin seçmen kitlesini ayırıyorum, ne kadar cahil, ne kadar kültürsüz, ne kadar dedikodu üreten adam varsa CHP’nin yönetim kadrosunda bulunmaktadır.

Bırakın Türk tarihini, Cumhuriyet tarihini bile bilmeyen insanların içinden, Mustafa Kemal Atatürk’ten başka övünebilecekleri tek siyasetçi de çıkmamıştır.

Dangalaklıkları üzerinden bir çıkarımda bulunmamız da yeterlidir; o kadar insanı cahil, o kadar insanı aç bırakmasaydınız demek ki, AK Parti’nin iktidar olması da mümkün olmayacaktı.

Bu aşağılık insanların sadece bu aşağılamaları üzerinden bile hareket edilse, “Milyonlarca insanı cahil, milyonlarca insanı aç bırakan sizlersiniz” dememiz gerekirdi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakanlığın lağvedileceğini dahi anlamayan bir geri zekalıdan siyasetçi olsa ne olur, O’na cahil demek bile lütuftur!

Önceki ve Sonraki Yazılar