1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Bu bile insanı çıldırtır!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu bile insanı çıldırtır!

A+A-

'bir omuz...'

Başınızı yaslayabileceğiniz sahici bir omuzdan bahsediyorum.

Allah’a şükürler olsun ki, hayatımda başımı omzuna yaslayabileceğim insanlar var.

Bu sadece eşim değil, çocuklarımın da omzuna başımı yaslayabilirim, kardeşlerimin de.

Dostlarım da var, hem de her türlü huysuzluğuma, kabalığıma, terslemelerime, bazen de arkalarından çekiştirmelerime rağmen varlar.

Allah’ın sevgili bir kulu olduğunu hissettiğim anlar oluyor ya da ben öyle anlamlar yüklüyorum, sevilecek bir tarafım yok, nazlanmak sevginin en büyük sığınağıdır, dostlarımın sevgisini iliklerime kadar hissettiren Rabbimize şükürler olsun.

Sevdiğim insanları bazen bir çocuk gibi sevmek de geçiyor içimden, içim kaynadığında alınlarından öpüyorum, arkadaşlarımın çocuklarını da seviyorum, babalarının sevgilerini çocuklarının yanaklarından öperek paylaşıyorum, yaşları kaç olursa olsun farketmiyor, bazen de ayak parmak uçlarına basarak yükselmek zorunda kalıyorum.

İçimde büyüttüğüm sevgi insanın hatalarını bütünüyle örten, üzerine yorgan çektiğim bir sevgi değil, halının altına süpürebileceğim pislikler de değil, tabii ki üzerine yorgan çektiğim, pisliklerini halının altına süpürdüğüm ayrıcalığı olan bir insan var hayatımda, onu da bedenimde taşıyorum.

Hırsızlığını, soysuzluğunu, haydutluğunu, rüşvetçiliğini, alın teri sömürüsünü yazdığım, yüzlerine vurduğum insanların göz göze geldiğimizde; kızgın, öfke kusan, hesaplaşacağız, gününü göstereceğim bakışları yerine, bir anlık utandıklarını hissettiren bakışlarını yakalamış olsaydım, bütün yaptıklarının utancını kendi üzerimde yaşardım.

Bu zamana kadar utanmazların beni utandıracak bakışlarına rastlamadığım için mutlu olduğum söylenemez, üzgün de değilim.

Gecenin üçünde sırf kahve içmek için kaç insan uykusunu böler, gecenin zifiri karanlığında teheccüd namazı kılmasa dahi, kaç insanın teheccüd zamanlarında dostları düşer aklına?

Çocukluğumdan buyana aklıma düşen bütün dostlarımı oturtuyorum karşıma, kimine kısa, kimine uzun uzun dualar ediyorum.

Hüzünlendiğim de oluyor, utandığım da.

İçimi soğutan da oluyor, ısıtan da.

Gözlerimde yaş olan da oluyor güldüren de.

Dostlarıma acı söylemekle kalmıyorum, benimle olan dostluklarından canlarının acıdığı da oluyor.

Dostluklarıyla bir şeyler kazanan çok insan vardır, dostluklarıyla bir şeyler kaybeden insan sayısı çok azdır.

Dostluklarıyla bir şeyler kazanan insanların dostlarından daha çok dostlarım var.

Bu bile insanı çıldırtır!

Önceki ve Sonraki Yazılar