1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Başkan Tahir Akyürek'e kurduğum denklemi paylaşıyorum!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Başkan Tahir Akyürek'e kurduğum denklemi paylaşıyorum!

A+A-

Geçen ay Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek’le görüşmüştük, lafı oradan buradan dolaştırmadan dava sürecinde dava adamlarının esas başarıya ulaştığında yürümesi gereken yolda kimlerle yürümesi gerektiğinin tanımlamasını yapmıştım.

Tahir Bey üzerinden söyleyeceklerimin, siyasi sıfatı olan bir insana söylemekten öte bir anlamı yok, sadece mekan ve şahsiyet, söylenen sözün tekrarında dikkat kesilmeyi sağlayacaktır. Siyasi, sivil ya da ticari başarılar için de kendi dünyamda akidevi sağlamlıkta kurduğum bir denklem var!

Genel anlamda başarıya ulaşan insanlar son dönemlerinde birlikte oldukları insanlarla birlikte bir şeyler yapmayı devam ettirmektedir. Aslında başarının geçmişinde son dönemde yanında olan insanlar dolu bardağın taşmasında sadece bir damla mesafesindedir.

İnsan kendi geçmişinde, kendisini makama, zenginliğe, şan-şöhrete, kamuoyu oluşumunun bütün evrelerinde en fazla kimlerle birlikte olduğunda sıkıntı çekmiştir, kimler en sıkıntılı zamanlarında yanında yer almıştır, kimler bireysel tarihinde en fazla zaman yanında olmuştur, ona bakmalıdır.

Başarıya ulaştığı dönemde yıllarca birlikte olduğu insanlarla gönül kırgınlıkları da olabilir, en azından geçmişi olan insanlarla karşılıklı olarak sınanmışlardır, başarısının son hamlesinde yanında yer alan insanlar zaten sonucu gördüğü için yanında yer alacağından dolayı, sınanmaya gerek kalmadan kendisinin onlar için sağlayacağı imkanlar iştah kabartacaktır.

Başarı sonrasında sahiplenmeden daha çok kendisiyle ilgili propaganda dili geliştirilir, en küçük sendelemede de son halkanın menfaatperestleri gelmekte olan güce karşı göz kırpmaya başlar. Hepsi öyle olacak anlamında söylemiyoruz, istinası çıkmasının zor bir durum olduğunu da söylemekle yetinelim.

Gelelim kurduğum denkleme, ben hayatı bir bütün olarak gören inancımı hiçbir zaman kaybetmedim. Mücadele verdiğim birçok alan oldu, her mücadele kulvarında yeni insanlar tanıdım ve mücadelemin yanında yer alan insanların büyük bir kısmının benimle aynı inancı taşımadığını, kişisel hesapları olduğunu ya da mücadele verdiğim insanların koltuğunda gözleri olduğunu gördüm ve bildim.

Bizim derdimiz meselenin tanıtılması ve anlayışın iktidar olmasıydı, birlikte olduğumuz insanların derdi kendilerini tanıtmak ve kendilerinin iktidarlık hevesi taşımasıydı.

Şu tespitimi de hemen söyleyeyim, bu durumda kim hesaplı bir şekilde yanımıza yaklaşmışsa, hepsinin hesabı kendine çarptı. Hesaplı yaklaşanlar için inanılmaz derece saf bir tavır sergileyebilirim, benim üzerime basarak yükselmeye çalışma hesaplarını da bilirim, muhatabımın bilmediği bir şey vardır, mücadele verdiğimiz şahıs dişlerini ne kadar bilerse bilesin benim dertlendiğim şeyle benimle birlikte hareket eden insanın hesabını çok iyi bilir, genelde şahsımı düşman edinen insanlar benim şahsi bir hesabım olmadığını bildiği için -her ne kadar şahsiyetsiz olsa da- kendi pastasına göz dikenlere karşı her türlü entrikayı çevirmeyi bizim üzerimizde geliştiremez. Düşmanlığın da psikolojik insanın kendi üzerinde kontrol altına aldırdığı davranışlar vardır.

Lafı daha fazla uzatmaya gerek yok, biz bir başarıya ulaştığımızda hayatımızda en fazla kim yer almışsa, onlarla birlikte yürürüz, başarımızın son halkasında yer alanlarla da gücümüz ve imkanımız nispetinde kazanılan ne varsa paylaşırız ama esas başarıyı paylaşacağımız kişiler, geçmişimizde yıllarımızı paylaştığımız insanlar olur.

Belki yıllardır konuşmuyor olabiliriz, belki birbirimize en olmadık laflar da etmiş olabiliriz, yine biliriz ki, bir başarı mirasının en fazla hissedarı olan insanlarla başarımızı paylaşırız, kazanmaya başladığımızda üzerimize bahse tutuşanlarla değil!

Geçmişimiz olan insanlar bizi tanıyan, bizi sorgulayan, birbirimize söz söylediğimiz, arkadaş olduğumuz insanlardır, geçmişimizi geleceğe taşımak bizim her zaman insan kalmamızı sağlar, başarıyı görüp peşimize takılanların bizleri alkışlamaktan, "En iyisini sen bilirsin" demekten başka yapacakları bir şey olmaz!

Önceki ve Sonraki Yazılar