1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Başbakan Erdoğan'ın Büyükelçiler Konferansı konuşması
Başbakan Erdoğan'ın Büyükelçiler Konferansı konuşması

Başbakan Erdoğan'ın Büyükelçiler Konferansı konuşması

Başbakan Erdoğan Büyükelçiler Konferansı'nda dünya üzerindeki tüm Türk büyükelçilerine seslendi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, emniyet ve yargıdaki paralel yapılanma için "korku imparatorluğu" ifadesini kullandı. Erdoğan, büyükelçilerden devlet içindeki örgütün gerçek yüzünü dünyaya anlatmalarını istedi.

Başbakan Erdoğan'dan 17 Aralık operasyonu sonrası kullandığı "örgüt", "in", "paralel yapılanma", "illegal yapılanma", "çete" ve "haşhaşiler" nitelemesine yenisini ekledi.

Başbakan Erdoğan, 6. Büyükelçiler konferansı katılımcılarına Ankara Vilayetler Evi'nde yemek verdi. İşte Erdoğan'ın yemekte büyükelçilere yaptığı konuşmadan satır başları:

İLKELERLE HAREKET EDEN ÜLKEYİZ

Temsil edildiğimiz her ülke şunu çok iyi bilmelidir, dostun dostuyuz ve herkes de bizim dostluğumuzdan emin olsun. Şu anda hangi ülkeyle ilgileniyorsak, yeryüzünde hangi meseleyle ilgileniyorsak, tamamen ilkelerimizle hareket ediyoruz. Dostluk, kardeşlik ve barış ekseninde adımlar atıyor, sadece ve sadece vicdan ve adaletten yana tavır belirliyoruz. Bunun dışında hiçbir niyetimiz yok, gayemiz ve hedefimiz yok.

Dış politikada bizim saklımız ve gizlimiz yok. Neysek oyuz. Gizli niyetlerle gizli ajandalarla değil ilkelerle hareket eden bir ülkeyiz.

YOLSUZLUK KILIFINA GİZLENMİŞ DARBE GİRİŞİMİ

17 Aralık süreci yolsuzluk kılıfına gizlenmiş darbe girişimidir. 17 Aralık süreci bir paket içinde bir kaç hedefi vurmayı amaçlayan süreçtir. Paketin muhtevasıyla ambalajı arasında çok ciddi farklılıklar olduğunu hepimiz gördük ve görüyoruz. Ambalajda yolsuzluk iftrası varken paketin içinde demokrasiye, milli iradeye, siyasete özellikle çözüm süreci ve dış politikaya yönelik sabotaj olduğu bugün artık net şekilde ortaya çıktı, daha da çıkacak onu söyleyeyim daha bitmedi. Daha da çıkacak.

MALUM ÖRGÜT VE MÜTTEFİKLERİ

Gerek o malum örgüt ve müttefikleri şunu yapıyorlar. Ekonomiye ağır darbe vurmaya çalışıyorlar. Türkiye’nin enerji politikalarını sabote etmeye çalışıyorlar. Dış politikada elimizi zayıflatmaya çalışıyorlar. Türkiye’nin demokrasi yürüyüşünü engellemek istiyorlar.

Bu operasyonda hedef parti hükümet değil bir ülkedir. Hedef hükümet ya da parti değil Türkiye’dir. Burada hiçbir arkadaşımın ihmalkar davranmaması gerekir. İlgili tüm mercilere bunları anlatmanız gerekir. Çünkü yaklaşım tarzları farklı.

HSYK DÜZENLEMESİ

Örneğin AB ülkelerinde, HSYK ile ilgili oturmuş bir sistem yokken, her ülke kendine ait bir düzenlemeye yaparken, Türkiye’nin HSYK düzenlemesi ile ilgili beyanatta bulunmak kimsenin haddi değildir.

ÖRGÜTÜN GERÇEK YÜZÜ YURT DIŞINDA MUTLAKA ANLATILMALI

Hükümetimizin yargıda yapmaya çalıştığı değişiklik yargıya müdahale değil yargı içindeki illegal örgütlenmeye yönelik bir mücadeledir. Bu örgütün gerçek yüzünün yurt dışında artık mutlaka anlatılması ve deşifre edilmesi gerekir.

AB’nin müktesebatına dair tespitler kusura bakmasınlar bize yutturacakları bir şey değil. Biraz okuma yazma biliyoruz.

ALGI OPERASYONUNU BOZACAĞIZ

İçeride algı operasyonunu nasıl bozduysak, dışarıda da birlikte bozacağız ve bozuyoruz. Ama burada hiçbir arkadaşımın bir defa bu konularda ihmalkar davranmaması gerekir, ilgili bütün mercilere bu gerçekleri anlatmanız gerekir, anlatmamız gerekir. Ne gerekiyorsa bunun adımlarını hep birlikte atmamız gerekir.

KORKU İMPARATORLUĞU

Türkiye'deki yapılanması net bir şekilde ortaya çıkan bu örgütün daha iyi bilinmesi önem arzediyor. Devlet kurumlarındaki siyaset, ekonomi, finans, ticaret gibi alanlarda inşa ettiği korku imparatorluğunun iyi anlaşılması ve anlatılması gerekiyor.

EL KAİDE'YE DESTEK İMAJINA SERT CEVAP

Terör karşısında tavrımız son derece samimidir. Bölücü terör dini terör gibi ayrımları asla kabul etmiyoruz. Bizim için terör sadece terördür. Yok el kaide imiş, yok el nusra imiş. Biz hepsinin karşısındayız. Bu yolla mavi marmara'nın, Filistin'in insani duruşun intikamını almaya çalışacaklarını zannediyorlar. Bu ihanetin hesabı mutlaka kendilerinden sorulacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.