1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Başbakan Davutoğlu’nun sabrı ve nezaketi de sonuç aldırmadı!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Başbakan Davutoğlu’nun sabrı ve nezaketi de sonuç aldırmadı!

A+A-

7 Haziran Genel Seçimleri sonrasında AK Parti Genel Başkanı Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşmalarını bir kenarda tutup, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin konuşmalarını kıyasladığımızda; Sayın Davutoğlu’nun üzerindeki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vesayet oluşturduğu algısını her iki siyasi partinin genel başkanı dillerine pelesenk ettikleri halde, neticeye kilitlenen Başbakan Davutoğlu’nun bütün söylenenleri rafa kaldıran her iki siyasi parti genel başkanına da nezaketini koruyarak yaklaşan bir sorumluk ve duyarlık gösterdiğine tanık olduk.

CHP ve MHP Genel başkanlarının Başbakan Davutoğlu’nu yok sayan Cumhurbaşkanı Erdoğan üzerinden siyaset yapan tavırları kendi kurdukları denklemde de çuvallayan bir akıl ve mantık zafiyeti taşıyordu. Hem Başbakan Davutoğlu’nu emanetçi bir durumda görüyorlar hem de söyledikleri doğru olsa bile koalisyonu Cumhurbaşkanı Erdoğan’la kurma algısını besleyen siyasi liderler kendi oluşturdukları algıyı yalanlayan, ona karşı koalisyon dilini kullanabilecek argümanlardan uzak, tam tersine aşağılayan, küçümseyen, en baştan reddiyeci bir tavır sergilediler. AK Parti’nin tepesine yerleştirdikleri Erdoğan’ı karşılarına aldıkları gibi kendi oy oranlarının küçüklüğüne bakmadan en fazla oy almış bir siyasi parti liderini de küçümseyen güdük siyasetin aktörleri olmaktan kendilerini kurtaramadılar.

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin gösterdiği kibre, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun gösterdiği şark kurnazlığına bile tahammül eden, kendi kurduğu hükümet denkleminden başka sözlere itibar etmeyen, nezaketini, üslubunu bozmayan bir Başbakan duruşunun bütün gölgelemelere rağmen kendi ışığında yürüyüşüne de tanık olduk. Koalisyon görüşmeleri öncesinde de sonrasında da bütün siyasi partilere kapısını açık tutan AK Parti Genel Başkanı Davutoğlu karşısında, daha ilk günden AK Parti’ye kapılarını kapatan, birbirlerinden medet uman, doğmamış çocuğa don biçmenin hezimetini yine ilk günde birbirlerine yaşatan muhalefet partilerinin AK Parti’ye yaklaşmadıkları gibi birbirlerine de sırt dönen tavırları, Türkiye’yi yönetme kabiliyet ve sorumluğundan ne kadar uzak olduklarının da göstergesidir.

Bugüne değin CHP ve MHP Genel Başkanlarının üzerindeki vesayetleri dahi konuşmayan, koalisyon yapılanmasında başka vesayetlerin zaman içinde milli irade vesayetine dönüştürülebileceğine inanan Başbakan Davutoğlu’na ne Kılıçdaroğlu’nun ne de Bahçeli’nin söyleyebileceği tek söz kalmamıştır. En fazla oy almış bir partinin hükümet ortağı aramasında en fazla gayret göstermesi Türk siyasi tarihinin hiçbir döneminde görülmemiştir; hem de tek başına iktidar olmasına on sekiz milletvekili kalmışken…

Türkiye’nin tek seçeneği vardır; erken seçim ve AK Parti’nin tek başına iktidar olmasıdır.

Başbakan Davutoğlu koalisyon görüşmelerinde nezaketini korumakla birlikte koalisyon hükümeti kurulmasa dahi Hükümeti kurma görevini aldığı günden itibaren bu ülkenin Başbakanı olduğunu ispatlamıştır!

Başbakan Davutoğlu'na kapılarını kapatan Bahçeli'ye söylenecek tek söz kalmıştır: "Konuşmayı dahi bilmeyen patavatsız bir adamın kapısı zaten çalınmaz" demek olmalıdır.

https://twitter.com/ahmetsukrukilic 

https://twitter.com/cafekulis

https://www.facebook.com/Ahmet.Sukru.Kilic 

 https://www.facebook.com/cafekuliscom

Önceki ve Sonraki Yazılar