1. YAZARLAR

  2. Alper Mikdat AKINCI

  3. Başbakan Davutoğlu’nu Rektörlük hırslarınıza alet etmeyin!
Alper Mikdat AKINCI

Alper Mikdat AKINCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Başbakan Davutoğlu’nu Rektörlük hırslarınıza alet etmeyin!

A+A-

AK Parti Konya İl Başkanı Musa Arat gazetecilerle yaptığı toplantıda, kendisine yöneltilen Selçuk Üniversitesi Rektörlük Seçimi’yle ilgili siyasi dil kullanmıştır.

Rektörlük Seçimi sürecinde bu dilin en başta kullanılması gerekiyordu. Musa Bey gazetecilerin sorularına siyasi nezaketi koruyan bir üslup tercih etmiştir. Rektör adaylarının Sayın Başbakan Davutoğlu’nu tartışmaya açmasının önüne geçilmese de AK Parti İl Başkanı söylemesi gerekeni söylemiştir.

Medyada yer alan bilgilere göre 5 rektör adayının Sayın Başbakanımızla bir araya geldiği, konuyu istişare ettikleri görülmektedir. Bu görüşmede adayların tavsiyesine başvurdukları Sayın Başbakan Davutoğlu’na isimlerini onaylatma gayretinden öte bir çabalarının olmadığı anlaşılmaktadır.

İddia edildiği gibi görüşmeler sonrası Sayın Başbakan Davutoğlu’nun işaret etmek zorunda kaldığı isim etrafında birleşme gerçekleşmemişse, rektör adaylarının yeniden düşünmesi gerekir. Madem Başbakan Davutoğlu’nun hakemliğini onaylamayacaktınız ne diye bu tür organizasyonların birer parçası durumuna geliyorsunuz. Karşınızda bu ülkenin Başbakanı var!

Selçuk Üniversitesi Rektör adaylarının paralel yapıya karşı en küçük bir göndermede bulunmamaları da sorgulanmaktadır.

Rektör adaylarının Başbakan Davutoğlu karşısında gösterdikleri cesareti paralel yapı karşısında gösterememiş olmaları sizce de bir oy hesabı değil midir?

Kaldı ki Rektörü sadece oy oranları değil Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan belirleyecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın akademisyen geçmişi de olan Sayın Başbakanımızla bu konuyu istişare etmeyeceği düşünülebilir mi?

Rektör adaylarının adaylıklarını özgür iradeleriyle belirlemeleri, hiçbir pazarlığa girmeden ya da Başbakan Davutoğlu’nun onayını alma niyeti taşımadan adaylıklarını açıklamış olsalardı, kimse bu durumu tartışmaya da açmazdı.

Rektör adaylarından biri Başbakanlık Makamı’nın kendisi üzerindeki onayını açıkça paylaştığı için üslup hatasına düşmüştür, diğer Rektör adayı da Başbakanlık Makamı’na sırt dayayarak katetdiği yolda yolunu şaşırmıştır.

Başbakan Davutoğlu’na bu konuda kimse zarar veremez. Herkes kendine zarar verir. Başbakan Davutoğlu’nun yakın çevresinin en azından bu konuda Başbakana zarar verdikleri iddiaları doğru değildir. Rektör adayları bu konuda dürüst olmak zorundadır. Kendi hesaplarını düzgün tutamayanların, hesap faturasını Başbakanlık Makamı’na çıkartmaya çalışması ancak kendilerini küçük düşürür.

Soru gayet açık: Madem Başbakan Davutoğlu’nu dinlemeyecektiniz ne diye makamında günlerce nöbet tuttunuz?

Siyasi iradeye karşı sözünü tutmayan insanların, Başbakan Davutoğlu’na bile verilen sözü yerine getirmeyen insanların hangi makama aday olduklarının bir önemi olabilir mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar