1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Baro Başkanı Fevzi Kayacan'a kim namus ve şerefini hatırlatacak!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Baro Başkanı Fevzi Kayacan'a kim namus ve şerefini hatırlatacak!

A+A-

Konya Barosu Başkanı Fevzi Kayacan, Başkanlık seçimi öncesi HUDER’in istişare toplantısında, hakkında çıkan şaibeleri kasdederek, “Gerekli görülürse ben başkan adayı olmam” demiş. HUDER’in seçkin akıldaneleri bu yaklaşım karşısında “Olur mu öyle şey” tepkisini göstererek, adamın taktiğine kendilerini teslim etmiştir. Bir çoklarının aklından geçeni kendi söyleyen adamın sözünü yumuşak bir dille besleyerek, “Bu dönemde başka bir başkan adayı belirleyelim, bu durumu size dahi söyletecek bir duruma gelinmişse, öyle yapalım sayın başkan” denilmiş olsaydı, HUDER Üyesi avukatlar en başta kendilerini rahatlatmış olacaktı.

HUDER Konya Şube Başkanı Mehmet Şamil Şenalp’in televizyon programlarında yapmış olduğu açıklamalarda, sıkıntılı halini, verilmiş sözün altında ezilmişliğini görmeseydim, daha sert cümleler kurardım. Bu birlikteliğin sadece görünen yüzlerinden biridir Şenalp. Paralel yapıya yakın avukatlarla ortak liste çıkarılması Şenalp’in boyunu aşan bir kararlıktır.

Baro Başkanı Fevzi Kayacan’nın baroturk sitesine verdiği röportaj ve Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamalar göstermektedir ki; paralel yapının yargı ve emniyet kuşatması karşısında çıkarılmak zorunda kalınan yasal düzenlemelerle ilgili baştan sona eleştiri getirirken, paralel yapıyı hiç gündemine aldırmayan açıklamalar yaptırmaktadır.

Hükümet’in hazırladığı yargıya dönük tasarıları tabii ki herkes eleştirebilir, kimsenin hukuk mezunu olmasına da gerek yoktur; eleştirilerin temelinde yasal düzenlemeleri gerektiren süreç yer almadan, sadece çıkarılan yasalar üzerinden eleştiri yapılması niyet sorgulamasını da gerektirir.

Milletvekillerine namus ve şereflerini hatırlatmanın yanında, hukuku katleden adamların, neredeyse bütün bir Türkiye’yi dinlemeye almasını, dinlemeler üzerinden insanları kurdukları çete üzerinden tehdit etmesini hangi namusla, hangi şerefle bağdaştıracaksın? İnsanların namuslarını gözetleyen namusuz adamlara tek bir sözün olmayacak, namus ve şereften bahsedeceksin!

Konya Baro Başkanı Fevzi Kayacan’ın paralel yapıyla ilgili her hangi bir açıklamasına rastlayan oldu mu? Onlara namus ve şeref hatırlatması yaptığına tanık olanınız var mı?

HUDER üyesi ve AK Partili avukatların kendilerine Baro Başkanı olarak seçtikleri bir adam var karşımızda. AK Partili bir grup avukat da seçimlerde boş oy kullanarak tepkilerini göstermiştir.

AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun’un üç başkan adayından sadece Fevzi Kayacan’ın elini sıkıp, “Hayırlı olsun” demesi de ayrı bir değerlendirme konusudur. Ahmet Sorgun, “Fevzi Kayacan’ın listesinde şaibeli isimler var” dediği halde, Baro seçiminde neden sadece Kayacan’ın elini sıkmış, diğer başkan adaylarını yok saymıştır?

Fevzi Kayacan’ın Baro Başkanı seçilmesinde bir suçlu aranacaksa herkes suçludur; Ahmet Sorgun’dan Ayşe Türkmenoğlu’na, Mehmet Şamil Şenalp’ten Mustafa Atılgan’a kadar…

Paralel yapıyla ortak liste çıkarılmasında en çok suçlanan üç işim var; Mustafa Atılgan, Kemal Temiz ve Gürsoy Bilgin. Bu üç avukatın ısrarcı olduğu iddia ediliyor. Huder Başkanı Şenalp ve AK Partili avukatların, bu üç avukatın iradesine teslim olduklarını düşünemeyiz. Bu tercih siyasi iradeyi karşılarına aldırtan bir tercihtir, işlerine geldiğinde kimse Atılgan’ı da dinlemez, Bilgin’i de.

HUDER’in Baro Başkanı Kayacan’ın açıklaması karşısında bir açıklama yapması gerekiyor. Sadece HUDER değil, kendini sorumlu hisseden bütün avukatlar bu süreçte konuşmalıdır. Bazıları “Ahmet Şükrü istedi diye açıklama yapma durumuna düşebiliriz” dilini geliştirebilir, ben sadece bir açıklama yapılmasını istiyorum, sizlerin esas sorgulaması gereken “Kim istedi diye paralel yapıyla birlikte ortak listeye onay verdiğinizdir?

Baro Başkanı Fevzi Kayacan, Baro Başkanı olmasaydı bu açıklamasının hiçbir değeri olmazdı. Baro Başkanı bu tür açıklamaları yapmadan önce neden yönetim kurulu üyelerinin onayını almamaktadır? Baro Başkanı ayrı, yönetim kurulu üyeleri ayrı ayrı seçildi, kimse kimseyi bağlamaz diye düşünülüyorsa, Baro Yönetim Kurulu Üyeleri’nden de açıklama bekliyoruz. Baro Başkanı’nın açıklaması eğer yönetim kurulu üyeleri tarafından kabul görmüyorsa, açıklama yapılsın; değilse Baro Başkanı yönetimi de temsil eden bir algıyı zaten oluşturmaktadır.

AK Partili avukat milletvekillerinden de bir açıklama bekliyoruz!

Avukat olan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun’dan da bir açıklama bekliyoruz.

Baro Başkanı Fevzi Kayacan siyasi bir açıklamada bulunmuştur, bu söyleşi bir başka avukat tarafından yapılmış olsaydı yönetim kurulu üyeleri inanıyorum ki, disipline sevkederdi.

Baro Yönetim Kurulu Üyeleri ve HUDER; Fevzi Kayacan’ın üzerinde bir ortak dil geliştirebileceklerine inanmıştı ama olmadı!

Avukat arkadaşlarla görüşmemde üç teklif ön plana çıkmaktadır: Baro Başkanı Fevzi Kayacan’a ortak listeyi oluşturanlar namus ve şerefini hatırlatmalıdır, kendi aralarında nasıl bir sözleşme yapılmışsa tek tek sıralanmalıdır. Baro Başkanı Kayacan’ın istifası istenmelidir. 350 avukatın isteği yeterli olmaktadır, olağanüstü genel kurula gidilmelidir.

Düşecek düğme bile önceden kendini gösterir!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar