1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Bakan Yıldız: Konu Türkiye'nin yerle bir edilmesidir
Bakan Yıldız: Konu Türkiye'nin yerle bir edilmesidir

Bakan Yıldız: Konu Türkiye'nin yerle bir edilmesidir

Bakan Taner Yıldız 17 Aralık sürecini değerlendirdi.

A+A-

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki enerji projeleri konusunda görüşmelerde bulunmak amacıyla Sofya'da bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, temasları sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Bakan Yıldız 17 Aralık sonrası Türkiye'nin geldiği noktaya dair önemli açıklamalarda bulunarak, "Kurumlar yerle bir edilmemelidir, çok doğru ancak konu Türkiye'nin yerle bir edilmesi meselesidir. Şimdi Türkiye'nin 17 Aralık'tan sonra gelmiş olduğu nokta Türkiye'nin, ülkenin yerle bir edilmesiyle alakalı başlığıdır. O yüzden bu kritik bir dönemdir ama güçlü siyasi iradeyle beraber, Ak Parti hükümetimizle beraber biz bunun inşallah üstesinden geleceğiz. Bunu da inşallah hep beraber görmüş olacağız. Bu aslında sürdürülebilir istikrar için gerekli olan işlemler şu anda yapılıyor" dedi.

"HER ZAMAN YOLSUZLUĞUN ÜZERİNE GİTMEMİZ LAZIM"

Usulsüzlük ve yolsuzluğa her zaman karşı olduklarını belirten Yıldız, "Her zaman söylüyorum usulsüzlüğün, yolsuzluğun üzerine her zaman gitmemiz lazım. Şimdiye kadar böyle yaptık, bundan sonra da bunu aynen yapmaya devam edeceğiz. Ama açıklıkla söylüyorum herhangi bir siyaset mühendisliği, herhangi bir Türkiye'nin yerle bir edilme gayreti hiçbir yolsuzluğu makul hale getirmez. Ama hiçbir yolsuzlukta Türkiye üzerine bir siyaset mühendisliği yapılmasını ve Türkiye'nin yerle bir edilmesini makul hale hiç getirmez. O yüzden bu ince ayrıntıyı ana çizgileriyle görmemiz lazım. Büyük resmi gözden kaçırmamamız lazım. Ve Türkiye'nin geleceğine, ilerlemesine, büyümesine olan inancımızı yitirmememiz lazım. Bakın döviz fiyatlarındaki yükselişler siyasi istikrar üzerindeki tartışmalardan kaynaklanmıştır. Yani sebebi siyasidir. FED'le alakalı o ufak tefek oynamaların haricinde. Demek ki biz bunun tekrar geri gelişini gelme gerekçesi ortadan kalkmadan gitme gerekçesi oluşmaz. O yüzden siyasi istikrarın bozulma gerekçeleri ortadan kaldırılacak, siyasi istikrarı herkes yine Eylül ayında, Ekim ayında, Kasım ayında, hissettiği gibi hep beraber hissedecek" dedi.

BU RAKAMLARIN GERÇEK YERİNİ BULACAĞINA İNANIYORUM"

Döviz fiyatları konusunda da yorumda bulunan Yıldız, "Ben iş dünyası için de aynı şeyi tavsiye ediyorum. Bu sıkıntıların sürdürülebilir oluşuna inanmadığımız için biraz sabır ve bununla alakalı tedirgin olmamızı gerektirecek, kriz ortamının olduğunu gerektirecek herhangi bir başlık bulunmamaktadır.

En fazla hissedilen sektörlerden birinin sorumluluğunu taşıyorum ben. Döviz fiyatlarının yükselmesi ile beraber bizim enerji maliyetlerimizde artışlar var. Ama bunun kısa sürede tekrar geri çekileceğine inanıyorum. Bu rakamların gerçek yerini bulacağıma inanıyorum. Ondan dolayı her birimiz, bu ülkede oluşturulmaya çalışılan, hangi maksatla olursa olsun, şu an Türkiye'nin geldiği pozisyona kimler sevinir, kimler üzülür, buna bakmak lazım. Türkiye'nin daha çok yapacak işi var, daha çok projeleri var. İleriye dönük çocuklarımıza, geleceğimize çok bırakacağımız önemli işler var. O yüzden bence bu büyük resmi elimizden kaçırmamamız lazım. Herhangi bir sıkıntıya, herhangi bir tedirginliğe bu manada inşallah mahal yoktur. Biz bunlara hiçbir şekilde bu tür oluşumlara müsaade etmeyiz. O yüzden Türkiye'nin yerle bir edilme isteğinin olduğu yerde, kurumlarla alakalı konu tabi ki ikinci plandadır" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.