1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakan istifaları, Yabancı Basın'ın iştahını kabarttı!
Bakan istifaları, Yabancı Basın'ın iştahını kabarttı!

Bakan istifaları, Yabancı Basın'ın iştahını kabarttı!

Türkiye’de gerçekleştirilen İstanbul eksenli operasyon sonrası Dünya Basını Türkiye’yi mercek altına aldı. Türk Gazeteleri kadar Türkiye haberlerine yer veren basının Bakan istifaları da iştahını kabarttı.

A+A-

ABD-Newyork Tımes, “Yoğunlaşan yolsuzluk skandalında iki bakan istifa etti” başlığını attı.

New York Times gazetesi, Türkiye'de yolsuzluk ve rüşvet soruşturması üzerine Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler'in istifa ettiklerini duyururken "yoğunlaşan yolsuzluk skandalı"nın Erdoğan hükümetine "meydan okuduğu ve ülkeyi kuputlaştırdığı" yorumunu yaptı.

Bakanlar Çağlayan ve Güler'in çocuklarının yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklandığına işaret eden New York Times'a göre, "Soruşturma, Sayın Erdoğan'ın hükümetinin şimdiye kadar en güçlü meydan okumalarından biri olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Gazete, "Sayın Erdoğan'ın soruşturmaya müdahalesi, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin içinden de eleştiri çekti ve önümüzdeki 18 ayda yapılması öngörülen bir dizi seçim öncesi disipliniyle tanınan partinin birliğine zarar vermekle tehdit ediyor" yorumuyla ne yapılaması gerektiğinin adresini göstermekten de geri kalmadı.

Amerika’nın bir diğer Wall Street Journal Gazetesi de, Bakanların istifasını, “İSTİFALAR” istifalar başlığıyla okurlarına duyurdu.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler'in istifalarını internet sitelerinde hemen duyuran yabancı basın organlarından Wall Street Journal, Bakanlar için "Oğullarını kapana kıstıran ve son bir hafta ülkenin siyasi peyzajını cıngırdatan yüksek profilli bir yolsuzluk soruşturması üzerine istifa ettiler" dedi.

Daha önce yayımladığı bir haberde yolsuzluk soruşturmasının piyasalar üzerindeki olumsuz etkilerine vurgu yapan WSJ, iki Bakanın istifa açıklamalarının bazı bölümlerini aktardığı haberinde "Türk polisi 17 Aralık'ta Sayın Çağlayan ve Güler'in oğullarını tutuklu yargılamak üzere cezaevine gönderen geniş kapsamlı bir yolsuzluk soruşturmasını göz önüne koymuştu" ifadesini de kullandı.

Almanya’nın Deutsche Welle Gazetesi, “İki Bakan istifa etti” başlığını kullandı.

Deutsche Welle, Bakanlar Çağlayan ve Güler'in istifalarını duyururken "emniyet bünyesindeki operasyon ara vermeksizin devam ediyor. Görevden alınan polis müdürü sayısının 70'i aştığı belirtiliyor" dedi. Oğulları yolsuzluk ve rüşvet operasyonu kapsamında tutuklanmalarından günler sonra Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler'in istifaları Alman medyasında manşetten veriliyor, ifadesini de kullandı.

Deutsche Welle istifaları duyururken "Rüşvet operasyonuyla ilgili olarak mahkemeye sevkedilen 49 kişiden, aralarında İçişleri Bakanı Muammer Güler'in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın oğlu Kaan Çağlayan, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan ve operasyonun kilit ismi işadamı Reza Zerrab'ın da bulunduğu 14 kişi tutuklanmıştı" dedi.

Haberde emniyet bünyesindeki operasyon ara vermeksizin devam ettiğine, görevden alınan polis müdürü sayısının 70'i aştığının belirtildiğine de dikkat çekildi.
İngiltere-BBC haber sitesi, “bakanlar Skandal arasında istifa etti” başlığını tercih etti.
BBC, istifaları duyururken "Türkiye'de Bakanlar Çağlayan ve Güler, skandal arasında istifa etti" dedi.

İngiliz yayın kurumu BBC, "Türk Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler, oğullarının, hükümeti vuran bir yolsuzluk soruşturması kapsamında suçlanmaları üzerine istifa ettiler" ifadelerini kullandı.

Kaan Çağlayan ve Barış Güler'in haklarında suçlamaları reddettiklerini belirten BBC, haberinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın soruşturmayı iktidarına zarar vermek için kullananların "ellerini kırmakla tehdit ettiğini" söyledi.

Dünya Basınında Bakanların istifası nasıl yansıdı?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler'in istifaları, dış basında da flaş haber olarak duyuruldu.
İşte uluslararası basında çıkan ilk haberler:

AFP:

Türkiye'deki rüşvet soruşturmasının ardından istifasını açıklayan Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar, görevinden ayrılan üçüncü bakan olurken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı da aynı yolu izlemeye çağırdı.

Bayraktar, "Bakanlık ve milletvekilliği görevimden ayrılıyorum... Başbakan'ın da istifa etmesi gerektiğine inanıyorum" dedi. Bayraktar, Başbakan Erdoğan'a aynı yoldan yürüme çağrısı yapan tek bakan oldu.
Türkiye'de Erdoğan hükümetini rahatsız eden büyük yolsuzluk skandalı kapanına kısılan ekonomi ve içişleri bakanları da istifasını açıklamıştı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler'in istifaları, kabinede revizyona gitmesi beklenen Başbakan Erdoğan'ın yurt dışından dönmesinin hemen ardından gelmişti.

Bloomberg:

Muhalefet öncülüğünde İstanbul'un göbeğinde gerçekleştirilen hükümet karşıtı gösterilerden altı ay sonra, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan bu kez 11 yıl boyunca iktidarda kalmasına yardımcı olan müttefikleriyle savaşıyor.
Erdoğan'ın müttefiklerinin rüşvet soruşturması kapsamında gözaltına alındığı iktidar mücadelesi, sadece polis ve yargıyı bölmekle kalmadı; aynı zamanda İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın istifasına neden oldu. Söz konusu iktidar savaşının sonucu, darbe girişimi olarak tanımladığı bu operasyonla mücadele edeceğini söyleyen 59 yaşındaki Başbakan'ın kaderini ve bırakacağı mirası da belirleyebilir.
AK Parti üyeleri, operasyondan Gülen Hareketi'ni sorumlu tutuyor. Gülen ile Erdoğan bu yıl içinde ters düşünce, Türkiye'de çok partili sisteme geçilmesinden bu yana en uzun süreli siyasi istikrarın yakalandığı ortaklık da bozulmuş oldu.

Reuters:

Türkiye'deki üst düzey yolsuzluk soruşturması kapsamında istifa eden üçüncü bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar oldu.
Bayraktar'dan kısa süre önce de İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, hükümet ile yargıyı karşı karşıya getiren ve yabancı yatırımcının güvenini sarsan yolsuzluk soruşturması nedeniyle istifa etmişti.
Güler ve Çağlayan'ın oğulları, rüşvet suçlamasıyla 17 Aralık'ta tutuklanan 24 kişi arasındaydı. Bayraktar'ın oğlu da soruşturma kapsamında kısa süreliğine gözaltına alınmıştı.

Associated Press:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın müttefiklerini hedef alan ve 10 yılı aşkın süredir devam eden iktidarının en kötü siyasi krizlerinden biri haline gelen yolsuzluk ve rüşvet skandalında oğulları gözaltına alınan üç bakan istifa etti.

BBC:

Oğulları yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan Türk Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve İçişleri Bakanı Muammer Güler, görevlerinden ayrıldı.

Birkaç saat sonra Çevre Bakanı bir Türk televizyonuna görevini bıraktığını açıkladı. "Bu milletin ve ülkenin iyiliği için, başbakanın istifa etmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.

Bayraktar, kendisinin skandalda suçlanmadığını ancak başbakanın istediği kişiyi görevden alma hakkı olduğunu belirterek, "Ama ben istifa baskısını kabul etmiyorum çünkü  soruşturma dosyasında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü başbakanın talimatıyla yapıldı" diye konuştu.

Soruşturma kapsamında devlete bağlı Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan dahil 24 kişi suçlanıyor.

Çağlayan, yaptığı açıklamada, soruşturmayı "çirkin bir oyun" olarak niteledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, soruşturmayı iktidarının altını oymak için kullanan rakiplerinin "ellerini kırmakla" tehdit etmişti.

El Cezire:

Türkiye'de üç bakanın oğullarının ve tanınmış işadamlarının tutuklandığı üst düzey bir yolsuzluk operasyonu, iki bakanın istifasını getirdi.

Yazılı bir açıklama yapan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan istifasını beyan ederken, söz konusu yolsuzluk soruşturmasını Türkiye'ye ve iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'ne karşı kurulan "kirli bir tezgah" olarak tanımladı.

İçişleri Bakanı Muammer Güler de Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, operasyonun başladığı 17 Aralık'ta Erdoğan'a istifa etmeye hazır olduğunu söylediğini belirtti. Güler, istifasını resmen bu sabah sunduğunu sözlerine ekledi.

New York Times:

Erdoğan hükümetini zorlayan ve ülkeyi kutuplaştıran derin yolsuzluk skandalında, iki Türk bakan istifa etti.

Soruşturma; geçen yaz liberal ve laik protestocular öncülüğündeki hükümet karşıtı gösterilerle boğuşan hükümete yönelik en güçlü meydan okuma girişimi olmaya aday.

Cafe Kulis/Özel Haber

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.