1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Bakan firmaları uyardı
Bakan firmaları uyardı

Bakan firmaları uyardı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, sermaye yükseltme süresi konusunda firmaları uyararak, “Süre 14 Şubat 2014’te doluyor.

A+A-

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, yeni TTK uygulama sonuçları ve ticari işletmeler ile esnaf ve sanatkâr işletmeleri hakkında 2013 yılı değerlendirmesini yaptığı bir basın toplantısı düzenledi.

 Yazıcı, toplantıda gazetecilerin sorularını da cevapladı. Bir gazetecinin 14 Şubat 2014‘te sermaye yükseltmeye ilişkin sürenin dolacağını hatırlatarak, dikkate almayan işletmelere yapılacak yaptırımları sorması üzerine Bakan Yazıcı, “Yeni Türk Ticaret Kanunu, şirket kuruluşlarında asgari sermaye şartı getirmiş bulunuyor ve asgari sermaye daha önce de vardı. Yeni kanun bu oranları arttırmış. Anonim şirketlerde en az 50 bin TL, limitet şirketlerde en az 10 bin TL dolayısıyla sermayeleri bu miktarın altında olan şirketlerimize sermayelerini kanuna uyar hale getirmesi için süre verilmiş. O süre 14 Şubat 2014’te doluyor. Bakanlığın bir uzatma yetkisi var ama bunu kullanmayacağız. Defalarca iş dünyasın uyardık. Dolayısıyla sermaye şartlarını kanunun öngördüğü miktara getirmeyen anonim ve limitet şirketler 14 Şubat 2014 tarihinden itibaren münfesih duruma düşecek, yani tasfiye süreçleri başlayacak onlar için. Münfesih duruma düşen, tasfiyelik duruma düşen bir şirketin kolu ayağı kırılmış demektir. Dolayısıyla Türk Ticaret Kanunu’nun öngördüğü işlemleri şirket ismi altında yapabilmeleri mümkün değil. Faaliyet alanı tasfiye halindeki şirketlerin faaliyetiyle sınırlandırılmış olacak, hukuki anlamda öyle bir duruma düşecek. Aksak duruma düşecek” cevabını verdi.

PERAKENDE YASASI 30 MART’TAN SONRA

 Yabancı sermayeli şirketlerde ülke dağılımıyla ilgili bilgi istenilmesi hakkında da Bakan Yazıcı, rakamların yanında olmadığını ve daha sonra paylaşılacağını kaydetti. Perakende yasasının Meclis’e ne zaman sevk edileceğiyle ilgili soru üzerine Bakan Yazıcı, “Perakende ticaretin düzenlenmesi hakkında kanun tasarısı çalışmamız tempolu bir şekilde devam ediyor. Dün Bakan Yardımcısı arkadaşıma o görevi vermiştim. Bu konuda çalışma yapan ve paylaşım içerisinde olan kurum ve kuruluşların temsilcileriyle yaptığım toplantılar sonucu elde edilen görüş ve önerileri regüle edip bir sunum alacaktı ve bana daha sonra sunum yapacaktı. Herhalde dün aldı. Ben bu hafta müsait olursam bu hafta alacağım, olamazsam önümüzdeki hafta şayet bir eksiklik görmezsek Bakanlar Kurulu’na sevk edeceğiz. Meclis’in gündem yoğunluğu dolayısıyla 30 Mart’tan sonra Meclis Genel Kurulu’nda inşallah bu kanunun müzakeresini sağlar, yasalaşmasını gerçekleştiririz” diye konuştu.

“HERKES SÜRECİ DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE TAKİP EDİYOR”

Bir gazetecinin kur artışının şirketlere yansımasının nasıl olduğunu ve Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin geçici olacağını düşündüğünü hatırlatarak, hangi noktada geçicilik etkisinin azalacağını, hangi noktada tedbir alınması gerektiğini sorması üzerine Bakan Yazıcı şunları söyledi:

“Çok farklı yönde görüş bildiren hem ekonomik hayatla alakalı görüş ifade eden yazarlar var, iş dünyasının temsilcileri var. Bizde süreci çok hassasiyetle yakından takip ediyoruz. Bu konuları tabiî ki bir periyodik halde yapmakta olduğumuz Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda da değerlendiriyoruz. Sonuçta doğrudan doğruya para politikalarıyla ilgili görevli bakan arkadaşlarımız açıklamaları yapıyorlar. Elbette ki kur yükselmesi, faizlerin yükselmesi ya da azalması doğrudan doğruya ekonomik hayatla alakalı ama bugüne kadar iş dünyasının temsilcileriyle, özellikle yapısal örgütleriyle bir bakanlık olarak sürece ilişkin çok büyük bir kaygı bana yansıtılmadı ama herkes süreci dikkatli bir şekilde takip ediyor. Takip ederken küresellik anlayışı içinde gerçekleştiriyor. Kurların artması, azalması doğrudan doğruya Türkiye’nin ithalat ihracat alanıyla da çok yakından ilgili, ilişkili. Süreçleri, çok hassasiyetle Türkiye ekonomisine getireceği yükleri veya avantajları takip ediyoruz.”

Sermaye açığı ve şirketlerin tamamlaması gereken sermaye miktarının ne kadar olduğu ve kaç şirketin asgari sermayenin altında olduğuna ilişkin ise Yazıcı, rakamların yanında olmadığını kaydetti. Antalya’daki kamyoncuların İstanbul’a mal taşıma kararlarıyla ilgili olarak da Bakan Yazıcı, bu süreci takip ettiklerini ve hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Ulaşım Koordinasyon Kurulları’yla teşebbüslerinin devam ettiğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.