1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Arınç: Böyle maskaralıklara gerek yok
Arınç: Böyle maskaralıklara gerek yok

Arınç: Böyle maskaralıklara gerek yok

Başbakan yardımcısı Bülent Arınç Bursa Orhangazi'de yaptığı konuşma da HSYK düzenlemesi sırasında ortaya çıkan olayları değerlendirdi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen HSYK düzenlemesi sırasında çıkan kavgayla ilgili, "Artık bu sahte gösterişlere, yalan sözlere, 'Muhalefet yapıyorum' diyerek ortalığı kan gövdeyi götürür gibi kavgaya dönüştürmeye, maskaralıklara gerek yok" dedi.

 Bursa'nın Orhangazi İlçesinde Camikebir Mahallesi'ndeki seçim bürosu açılışı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın katılımıyla gerçekleşti. Kara yoluyla ilçeye gelen Arınç, meydandan açılışın olduğu alana kadar yürüdü. Vatandaşlar, Başbakan Yardımcısı Arınç'a sevgi gösterilerinde bulundu. Arınç, partililer tarafından, 'Dik dur eğilme, Orhangazi seninle' sloganlarıyla kürsüye çıktı. Açıklamalarda bulunan Arınç, konuşmasında HSYK düzenlemesi sırasında çıkan tartışmaya değindi. Kendisinin İstanbul'daki temaslarından dolayı görüşmelere katılamadığını ifade eden Arınç, muhalefete sert tepki gösterdi. Hiç hoşa gitmeyen kavgaların meydana geldiğini söyleyen Arınç, "Bazı milletvekillerinin burnundan kan gelmiş. Bazıları yerlere yuvarlanmış. Hatta bakan arkadaşlarımız kavganın içinde kalmışlar. Akşam saatlerinde başlayan tartışma, sabah 08.00'e kadar devam etmiş. Ben 5 dönemdir parlamentodayım. Bu tartışmalı toplantıları bilirim. Bu parlamentoda kendi bilmez 3-5 kişi edepsizlik yapınca bunun karşılığını vermek isteyenler olur. Hiç hoşa gitmeyen manzaralar yaşanır ama bir sonuç var. Bu kanun çok önemli bir kanun olarak geldi" diye konuştu.

"SADECE POLİTİKA YAPIYORLAR, GERÇEK DEĞİL"

 Arınç, kanuna muhalefetin ilk dönemde reddettiğini hatırlatarak, "Türkiye'de diktatörlük kuracağımızı ilan ettiler. Ağzına gelen her şeyi söyledi. Bu söylediklerinin yüzde 1'i doğru ise, yüzde 99'u gerçek değildi. Sadece politika yapıyorlardı. Bizi yıpratmak istiyorlar. Anayasaya aykırılığı tartışılacak bir konu ama kavga edilecek bir konu değildi. Biz kanunu çıkarılmasında fayda gördük. Hükümet olarak destekledik. Muhalefet, tam aksine burunları kırılacak, kanları akacak kadar muhalefet, kendi söylediklerinin doğruluğuna inandı. Bu tartışmaların sonunda ortaya bir sonuç çıkıyor. Kimin haklı veya kimin haksız peşinde konuştuğunu görebilirsiniz. Dün sabah saatlerinde HSYK kanunu çıkarken kabul oyları 220. Tamamı AK Parti'ye ait. Peki hayır diyenlerin sayısı kaç? Kabul etmeyenlerin sayısı kaç. Kürsüyü işgal edelerin, meclis başkanına hakaret edenlerin bu kanunu çıkarmamaya çalışanların verdikleri ret oyu ise sadece 28."

"YÜZDE 90'I ORTADA YOK"

 "Bu saçmalığı bu yanlışlığı Orhangazi'den ilan etmek için şunu söylüyorum" diyen Arınç, şöyle konuştu:
 "CHP'nin 150'den biraz fazla milletvekili var. MHP'nin biraz milletvekili var. BDP'nin 25-26 milletvekili var. Bunların 3'ü de karşı olduğuna göre toplam milletvekili sayısı 220 civarında. Hayır diyenlerin sayısı bunun sadece 10'da biri. Yani yüzde 90'ı ortada yok. Evet dememek için mi, yoksa, 'Bizim muhalefetimiz zaten sahteydi canım, bakmayın bağırdığımıza çağırdığımıza. Aslında bu kanun faydalı ama biz muhalefet etmek için böyle tiyatro oyunuyoruz' anlamına mı geliyordu? Kararı siz verin."

"BENİM SUÇUM İDAMLIKSA BUNUN KARŞILIĞI YÜCE DİVANDIR"

 Kendisi hakkında iki gensoru verildiğini hatırlatan Arınç, "Meclis'te yaptığım konuşmada adeta ben terörü destekliyormuşum gibi MHP önerge verdi. Terörü küçük göstermek, mücadelesini zayıflatmak iddiasına bana söylüyorsanız sadece gensoru vermek yetmez. Benim için Meclis soruşturmasını istemeniz ve Yüce Divana' göndermeniz lazım çünkü çok ağır bir suç söylüyorsunuz. Sonunda bana 10 lira para cezası verilsin diye bunu yapıyorsunuz. Benim suçum idamlıksa bunun karşılığı Yüce Divan'dır. 55 taneniz bir araya gelsin, o zaman söylediklerimden size savunmasını yaparım dedim. Başka şeyler de oldu. Sonunda oylamada gensoru veren partiden 5 milletvekili bile benim aleyhimde oy kullanmadı" açıklamalarında bulundu.

Arınç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

 "Arkadaşlar artık bu sahte gösterişlere, yalan sözlere, 'Muhalefet yapıyorum' diyerek ortalığı kan gövdeyi götürür gibi kavgaya dönüştürmeye, maskaralıklara gerek yok. HSYK sizin için en büyük kırmızı çizgi ise o zaman bütün milletvekillerinizle parlamentoda olun. Her birinizin buna, 'Hayır' oyu vermesi gerekir. Oysa siz yüzde 90 hayır oyu vermediniz. Parlamentoda yoktunuz. Bağırıp çağıracak 10 kişiyi getirdiniz. Ondan sonra da kavga çıkardınız. Allah böyle bir muhalefeti başka bir ülkeye vermesin, ülkemize de bir an evvel, aklı başında bir muhalefeti 2015 seçimlerinde parlamentoya getiriversin."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.