1. YAZARLAR

  2. Alper Mikdat AKINCI

  3. Arat; teşkilatları, belediye başkanlarını ve vekilleri nasıl çalıştırıyo
Alper Mikdat AKINCI

Alper Mikdat AKINCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Arat; teşkilatları, belediye başkanlarını ve vekilleri nasıl çalıştırıyo

A+A-

AK Parti Konya İl Başkanı Musa Arat, AK Parti Yönetim Kurulu Üyeleri Toplantısı’na partide emeği geçen eski milletvekillerini, il başkanlarını ve kanaat önderlerini davet eden bir nezaket ve aidiyet geleneği başlattı.

Konuşmacı olarak davet edilen siyasilerin ve kanaat önderlerinin neler konuştuğu haber metni olarak basına servis edilebilirse, kamuoyunda da karşılık bulacaktır.

2004 Yılından buyana Büyükşehir ve merkez ilçe belediye başkanları AK Partili Başkanlar olarak seçilmektedir.

Bugüne kadar dört belediye başkanının bir araya gelerek bir toplantı yaptıklarını duymadık, yaptılarsa da bizlerin haberi olmadı.

Aynı partinin belediye başkanları ayda bir kez bir araya gelip şehrin sorunlarını paylaşabilmelidir.

AK Parti İl Başkanı Musa Arat’ın başkanlığında, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Meram İlçe Başkanı İbrahim Özen, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç ayda bir ya da en azından mevsimlik toplantılar yaparak yılda dört kez bir araya gelebilmelidir.

Konya Büyükşehir ve merkez ilçe belediyelerinin verdikleri hizmetler il ve ilçe teşkilatlarıyla paylaşılmadığı için, belediye çalışmaları halk tarafından eleştirildiği gibi, partinin yönetim kurulu üyeleri tarafından da eleştirilmektedir.

Belediye çalışmalarının parti yönetimi tarafından bilinmesi, mahalle temsilcilerine kadar uzanan bir tanıtım ve savunma dili geliştirecektir.

İl Başkanı Musa Arat’ın gittikçe genişleyen bu boşluğu dolduracak toplantı kararını değerlendirmeye alması, AK Parti’nin yerel yönetim politikalarını belirlemesinde Belediye-Teşkilat dayanışmasını da sağlayacaktır.

Teşkilatların taşeron işçi çalıştırılması referansından öteye geçmeyen diyalog sınırlamaları; belediye başkanlarının teşkilatlardan kopuk, siyasi denetimden yoksun, kendilerini tek karar mercii haline dönüştürmelerini sağlamıştır.

Şehir meclisi üyeleri ve belediye encümenlerinin dahi belediye başkanları üzerindeki yaptırımı yok denecek duruma gelmiştir.

Belediye-teşkilat arasında açılan mesafe aynı zamanda halk-belediye arasında açılan mesafenin de göstergesidir.

AK Partili teşkilatlar kendi belediye başkanlarını kendi teşkilatlarında sürekli görebilmelidir.

Belediye başkanları gündüz mesaisini belediyelerde, akşam mesaisini de teşkilatlarda geçirecek bir programın içine dahil edilmek zorundadır.

AK Parti teşkilatlarımaalesef yöneticiler tarafından bile nöbet günlerinde uğranılan bir yer durumuna gelmiştir.

Parti yönetiminin canı sıkıldığında çay içeceği mekan çekiciliğine teşkilatlar getirilmelidir, halkımız da teşkilatları sadece işi olduğunda değil, ziyaret edebileceği bir cazibe merkezine dönüştürülmesini yıllardır beklemektedir.

AK Partili belediye başkanları ve milletvekilleri siyaset yapmaktan uzak duran bir tercihe kendilerini mahkum etmektedir.

Milletvekilleri ve belediye başkanları siyasi bir partinin seçmenleri tarafından seçildiklerini nasıl hafife alabilmektedir?

2004 yılından bu yana Belediye Başkanlarımızın tek bir açıklaması dahi Konya’da gündem oluşturmamış, tartışılmaya açılmamıştır. Milletvekillerinin de gündem oluşturan tek bir açıklaması bulunmamaktadır.

Belediye başkanları ve milletvekillerinin tartışılacak sözleri olmadığı gibi suskunlukları da tartışmaya açılmamaktadır.

Konyalı seçmen sabahtan akşama kadar siyaset konuşmaktadır. Olanları bitenleri atlama yapmadan sorgulamaktadır. Seçilenlerin en azından Konyalı seçmenin gündemde tutuklarını gündeme getirme sorumluğu vardır.

AK Parti İl Başkanlığımilletvekillerine teşkilatlarda nöbet tutturmaktadır. Nöbetçi milletvekillerinin nöbet tutukları günlerde basın toplantısı yapmaları da programa dahil edilmelidir.

AK Partili milletvekillerini seçmene tanıtma görevini il teşkilatı yerine getirmeli ki, vekiller tanış olduğu medya ve seçmen karşısında yeni şeyler üretme sorunluğunu üstlenebilsin!

Aynı şekilde ayda bir belediye başkanları teşkilatlarda seçmenle gün boyu mesai geçirebilmelidir.

Belediye başkanlarına ay bir teşkilatlarda basın toplantısı yapmaları alışkanlık haline getirildiğinde, aynı gün il ve ilçe halkı belediye başkanlarıyla halk karşılığında buluşmanın doğal taleplerinde bulunduğu gibi, yine halkımız belediye çalışmaları hakkında tekliflerde bulunabilecekleri binlerce gönüllü danışmanlık hizmetini belediye başkanlarına sunmuş olacaktır.  

AK Parti teşkilatlarının, belediye başkanlarının ve milletvekillerinin halkımızla aralarına kendi elleriyle ördükleri duvarlar, en fazla kendi ufuklarının gelişmesine engeldir!

Önceki ve Sonraki Yazılar