1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Alp Gürkan ölümlerin gerçek müsebbibidir!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Alp Gürkan ölümlerin gerçek müsebbibidir!

A+A-

Suçladığımız kadar, bundan sonra suçlanacak şeylerin önüne geçemeyenler de suçludur. Yasal düzenlemelerin yapılması çağrılarımız her şeyin üzerinde olmalıdır. Laf üretmenin, bir şeyleri savunmanın ya da yermenin sınırı olmalıdır ama çözüm üretmenin sınırı olmamalıdır. Hepimiz duygusalız, hepimiz ağlayanla ağlayan, gülenle gülen bir duruma geliyoruz, acılardan bile kendimize malzeme çıkaracak bir utancı yaşıyoruz. Ne isyanlarımız slogandan yüreklerimize iniyor ne de savunmalarımız vicdanları dilimize yansıtıyor!..

Çizme çıkarma muhabbetini de fazlasıyla abarttığımızı düşünüyorum, bu kendimizi inkardır; Türkiye halkının çoğu o gencin yaptığını yapardı. Bunun ne ezilmişlikle ne de korkuyla ilgisi olabilir. İlk başlangıçta benim de benzer değerlendirmelerim oldu; düşündüğümde aynı davranışı sergileyeceğimi hissettim hatta bundan da eminim. Biz bu tür davranışları kendi muhitlerimizden edindiğimiz görgü kurallarından ediniyoruz...

İnsanları etkilemek için bir şeyler söylemek, gösteri hastalığıdır. Kimse üzerine alınmasın bunu ben de zaman zaman yapıyorum. İnsanın bir sorununu çözmektir esas olan. Birbirimizi kandırma uğraşlarımız kadar, birimizin sorununu çözme uğraşımız olsaydı, sorunlarımızın çözümüne pratik kazandırmış olur; söz yarışından çözüm üretme yarışına geçiş yapmış olurduk...

TÜSİAD Üyesi Soma Kömür Madeni İşletmeci sahibi Alp Gürkan bu ölümlerin gerçek müsebbibidir. Başbakan Erdoğan'a duyulan öfke, neden bu adama karşı duyulmuyor. İşçi maaşlarını veren de o, işçilerin can güvenliğini sağlamayan da o. Devlet, kurtarmalar için bütün imkanlarını seferber etti, CHP ve sol grupların protesto eylemlerinde ağza alınmayacak küfürlerini yedi devlet yetkilileri. Bunların ölümler falan zerre kadar umurunda değil. Sabotaj ihtimali her geçen gün daha da kuvvetleniyor. Cumhuriyet savcısı gözaltına alınacak kişiler içeride öldü diyor, nerdeyse soruşturmaya gerek duyulmayacak. Bu nasıl bir yargı anlayışıdır, sen önce işletme sahibini bir sorgula. İşletme sahibi suçsuzsa bu ölümler nasıl gerçekleşti. Sanki deprem olmuş gibi davranılıyor.

Market girişinde o genç adam kendine gelindiğini bildiği için iki elini, 'sakin' dercesine omuz hizasına kaldırıyor. Yine Başbakan Erdoğan'a ağza alınmayacak ne laflar ettiğini de kendisi çok iyi biliyor. Başbakan olmak 'küfür' yediğinde duymamaksa sorun yok, kışkırtılan kalabalık barikatları aşsa tekme tokat Başbakan Erdoğan da yerlerde sürünürdü. Gezi eylemlerinde "Başbakanlık Binası"nı işgal etmek isteyen o çapulcu sürüsünü unutmadık. 

Provakatör televizyon kanalları, "Hangi Avrupa ülkesinin başbakanı vatandaşına tokat atar" sorusunu yöneltiyor, "Hangi Avrupa ülkesi vatandaşlarından bir kısım çapulcu sürüsü kendi ülkesinin başbakanına parçalamak için saldırır" sorusunu sormuyor. Hayalini kurmakta zorlandıkları saldırı gerçekleşse, nasıl da sevinç çığlıkları atacaklar. 

Taziye evleri için tutulan paralı ağlayıcıların nefretten başka taşıdıkları duygu yok. 

Sosyal medyanın insanımıza kazandırdığı kendini ifade etme özgürlüğü haddini aşan ifadeler kullanmayı da öğretti. Bu da bir geçiş süreci, sonra her ifade kendi boyunun üstünde bir karşılık bulmayacak!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar