1. YAZARLAR

  2. Alper Mikdat AKINCI

  3. Alışkanlıklarımızın bizleri yönetmesinden kurtulmalıyız!
Alper Mikdat AKINCI

Alper Mikdat AKINCI

Yazarın Tüm Yazıları >

Alışkanlıklarımızın bizleri yönetmesinden kurtulmalıyız!

A+A-

Türk halkı bir tüketim toplumu olmaktan kendini kurtarmak zorundadır.

Benim yaşıtım olan insanların bir ömür boyu giyebileceği takım elbise, ceket, pantolon, gömlek, kazak, gocuk, pardesü, kot, tişört, ayakkabı çeşitleri olduğuna inanıyorum.

Sadece çorap ve iç çamaşıra ihtiyaç duyulacak durumda olduğumuzu kimse inkar edemez.

Birçok ailede anne ve babalar çocuklarından daha çok giyecek alacak duruma gelmiş, yetişkinler birbirinin üzerindeki giyeceklere övgüler yağdıracak bir hayranlık besliyorsa, güzel görünmenin güzel geçinmekle yer değiştirmesi kaçınılmaz olacaktır.

Siz hiç yeni aldığınız kıyafete bakarak, “O kadar giyeceğin var, ne gerek vardı buna” diyen bir arkadaşınıza rastladınız mı?

Bizler bırakın gereksiz harcamalara karşı çıkmayı, bir başkasının üzerinde gördüğümüz kıyafetin benzerini almak için can atıyoruz.

Gardıroplarımız neredeyse küçük bir butik dükkanından farksız, içinde de birçok giymediğimiz kıyafetler yıllardır askıda bekliyor.

Ne giymeyi becerebiliyoruz ne de giymediklerimize kıyıp dağıtmayı.

Daha cins tipler de var, giydiğini dağıtmaktansa, kendi giydiğini bir bakasının giymesine tahammülü olmayan, ayırdığı en marka ayakkabı ve giysileri ateşe veren!

Ülkemizin yaşadığı ekonomik kriz bizlere bireysel kararlar aldırabilmelidir ki, devlet kurumlarının önündeki israfın önüne geçecek insan duyarlıklarımız yöneticilerin üzerinde de etkili olabilsin!

Türk devleti boyuna uygun devletlerle yatırım ve teknoloji yatırımlarında boy ölçüşebilir, Türk halkı boyundan büyük ülke halklarının yaşam alışkanlıklarını kendi alışkanlıkları haline dönüştürdüğünde, gelirinden daha çok giderlerinin olması, kendisini kendi elleriyle küçültmesine boyun eğdirecektir.

Marka ve prestij bu milletin en büyük düşmanlarıdır, bir kafede 1 liraya içeceğiniz çay dururken, 7 liraya içiyorsanız, cebinizdeki parayla kendinizi ahmak durumuna düşürdüğünüzün farkına varmalısınız.

Çayın maliyeti 30 kuruşu geçmez, verdiğiniz üretilen değil, hizmet değil, kalite değil, prestij budalalığıdır.

Bu millet kendi sınıfını kabullenmek zorundadır; çiftçi çiftçi olduğunu, memur memur olduğunu, işçi işçi olduğunu, sanayici sanayici olduğunu bilecek ki, zenginlerin para yaktığı yerlerde yiyip içerek hayatlarını yakacak duruma kendini getirmeyecek.

Bir insan yaşam kalitesini yükseltmelidir, standartlarını değil.

Yaşam kalitenizi umursamaz, standartlarınızı yükseltirseniz, o standartlar sadece sizin değil, eşinizin ve çocuklarınızın da standartları olur, gelirlerinizi artırmak için ahlaksız işlere bulaşırsınız, akıbetiniz de rezillik olur.

Bu hayatta kimseyle yarışmayacaksın, gelirin kadar yaşamayı bileceksin, seni yarıştırmaya yeltenen eşin, çocukların, kardeşlerin, arkadaşların da olsa postanı koymayı bileceksin.

Hayatımızdan bizleri esaret altına aldırdığımız alışkanlıkları çıkartmak zorundayız, bundan böyle hiçbir kıyafet almayacağım, sosyal medya hesaplarımı kapattım, geriye bir sigara alışkanlığım ve sanaldan farksız gereksiz uğraşılarım kaldı, onlardan da en kısa sürede uzaklaşacağım, sadece sosyal medyadan uzak kalmak bile ne kadar zaman kazandırdı!

Önceki ve Sonraki Yazılar