1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Aklını başına topla!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Aklını başına topla!

A+A-

Sadece akıllı/akleden insanlar harama bulaşmaz.

Ne kadar akılsız insan varsa hepsi meşru olmayan yollarla zengin olur, imtiyaz sahibi olmanın amansız derdine düşer.

Aklını vahye teslim eden Allah’ın hiçbir kulu hakkı olmayan hiçbir şeye tevessül etmez.

Kurnazlıkla insanların haklarını gasbeden her kim varsa aklı zayî olmuştur.

Aklı başında olan insan, aklını nefsine, paraya, makama, şan ve şöhrete esir kılmaz.

Akıllı insan; aklını kurnazlığa esir kılan, nemalandığı yeri soyup soğana çeviren insanlara itibar etmediği gibi, sahte itibarları çıplak ayaklarının altında ezer geçer.

Ruhlarını kelpleştirenlerin üç kuruşluk menfaat uğruna pireyi deve yapma gayretleri, alınterleri ve emekleri devenin hamuduyla götürenli kahramanlaştırmaları, rızaylarıyla giyindikleri deli gömleklerini kefen de kılacaktır.

Gırtlaklarından geçen her haram kuruş, gün gelecek boğazlarına tıkanacaktır!

Kul hakkı cinayetlerini seyredenler, seyretmekle yetinmeyip, paralı ağıtçılar gibi, aldıkları akçe karşılığı zalimleri alkışlayan kişiler de en az zalimler kadar zulmün sacayaklarıdır.

Münafıkların Müslümanlar karşısında aynı dili konuşup, kendi aralarında ” Nasıl da kandırdık ahmakları” diyen dilleri nasılsa, başkalarına karşı kahramanlaştırdıkları insan/insanları, kendi aralarında ruhlarına kadar tanıyan dilleri çözülüp, “Götürdüklerinin sadece kemiği bizlere düşüyor” dedirten dilleri de aynıdır.

Kamuda, milletin ortak olduğu kurumlarda bildiği, gördüğü, sahihliğinden emin olduğu duyumları kamuoyuyla paylaşmayan, suçluları yargıya taşımayan her kim varsa; hakka, hakikate, millete rağmen korudukları kişi ve kişilerin şer’rinden kendilerini koruması mümkün olmayacaktır; onlardaki şer’in büyüklüğü hepsini gün gelecek, cayır cayır yakacaktır.

İmtiyaz korkunç bir hastalıktır.

Allah’ın Rasulü Muhammed (s.a.v.) iki arkadaşıyla birlikte yolculuk eder. Yolun uzunluğu bitap düşürür, acıkırlar. Yol kenarında keçileri otlatan bir bedevi görür, bir keçi satın alırlar. Sahabelerden biri, “Ben keçiyi keser hazırlarım” der. Diğeri “Ben de pişiririm” der. Hz. Muhammed (s.a.v) “Öyleyse ben de odun toplayayım” diye yanlarından uzaklaşır. Her iki arkadaşı telaşla önüne geçer. “Ey Allah’ın Resulü biz hazırlarız, siz karşıdaki ağacın altında gölgelenin, istirahat edin” derler. Peygamber Efendimiz, arkadaşlarının gözlerinin içine bakar: “Allah kendine imtiyaz sağlayan kulunu sevmez. Sizler Allah’la benim aramı açmak mı istiyorsunuz” der, odun toplamaya yönelir.

Kim imtiyazlara kuşandırıyorsa bedenini; Allah’la da arası açılmıştır!

Aklını başına topla!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar