1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. AK Parti ve CHP İl Başkanlıklarının ellerine kimse su dökemez!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti ve CHP İl Başkanlıklarının ellerine kimse su dökemez!

A+A-

AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, Belediye Başkanları tanıtım toplantısında, “30 Mart seçimlerinde Akören ilçesini 41, Doğanhisar’ı 101, Halkapınar’ı 134, Emirgazi’yi 274 ve Tuzlukçu’yu 33 oy ile kaybettiklerini” belirtmiş. Sonra da kaybedilen ilçelerin toplam nüfusuyla kaybedilmesine neden olan oy oranını kıyaslamış.

Sorgun, “Toplam 46 bin 107 oy nüfusu olan kaybedilen 5 ilçede yalnızca 441 oy daha alabilmeleri durumunda, seçimler öncesinde İl Teşkilatı olarak ortaya koydukları 32’de 32 hedeflerini gerçekleştirmiş olacaklarını” söylediğinde, bir şeyi eksik bırakmış. O da AK Parti yöneticileri olarak, beş ilçe halkından “Özür dilemek”tir. 32’de 32 hedefin önüne geçen, maalesef kendileri. Halkla inatlaşırcasına, adaylar hususunda ısrarcı davranmalarının faturasını kendilerine çıkartmadıkları gibi, beş ilçede seçimlerin kaybedilmesinin nedenini toplamda 441 oya bağlamak, oy oranının küçüklüğünü değil, kendi küçülmüşlüklerini gösterir.

Sadece tek bir ilçede doğru bir aday gösterilseydi, en az 1000 oy fark atacaktı. O zaman yine 4 ilçe üzerinden küçük rakam hesaplarıyla kendilerini rahatlatacak, matematiksel hesapta değişen yine bir şey olmayacaktı.

AK Parti Konya İl Başkanlığı kaybedilen ilçe halklarından özür dilemek zorundadır. Bir özrü bile çok gören insanlar, 5 yıl boyunca 5 ilçeye kaybettirdiklerinin hesabını veremez.

Ahmet Sorgun verdiği 441 rakamının tersten okumasını yapamayacak bir insan değildir. Konya İl Başkanlığı’nın ve milletvekillerinin sadece doğru aday tespitinde bulunmaları yeterli olacaktı, ilçeleri, beldeleri dolaşmalarının hiçbir anlamı yoktur. O kadar ilçe, belde dolaşılacağa, sadece doğru aday tespiti yapılabilseydi, 32’de 32 hesabı yapmaya da gerek yoktu; halk o hesabı çoktan yapmıştı.

AK Parti yöneticileri Konya’da 5 ilçeyi kaybettirmiştir. “5 İlçeyi kazanamadık” gibi haksız bir algı oluşturmaya kimsenin hakkı yoktur. Adam gibi çıkıp, “5 ilçeyi kaybettirdiğimiz için ilçe halklarından özür dileriz” demelidirler.

AK Parti Belediye Başkanlarının tanıtım toplantısında neden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun olmadığı da sorgulanacak bir durumdur. Sayın Bakanın programı tanıtım gününe uygun değilse, program ona göre ayarlanabilmeliydi.

***

CHP Konya’da yerlerde sürünüyor

Konya Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi dağılımları; AK Parti 83, MHP 12, BDP 3, CHP 1.

CHP Konya milletvekili Atilla Kart ve İl Başkanlığı tek kişilik Belediye Meclis Üyeliği kazanımlarını kutlayabilir.

BDP 3, CHP 1. Bu 3'te 1 kıyaslamanın aslında farklı versiyonları da var halk dilinde. Biz "BDP kadar olamadınız mı" demekle yetinelim. 

CHP İl Başkanlığı’nın feshedilmesi gerekiyor. Koskoca Konya’da bütün birleşmelere rağmen birleşilen yerin MHP olması kendilerine utanç olarak yeter. Tuzlukçu Belediye Başkanlığını da kazanmış değiller, Tuzlukçu da AK Partili yöneticilerin kendilerine hediyesidir.

Konya’da AK Parti İl Başkanlığı ve CHP İl Başkanlığı; ellerine beceriksizlikte su dökülemeyecek bir birliktelik göstermiştir, her iki teşkilata da yazıklar olsun!

https://twitter.com/ahmetsukrukilic

https://twitter.com/cafekulis

Önceki ve Sonraki Yazılar