1. YAZARLAR

  2. Doğan HİSAR

  3. AK Parti Başkan adaylarının belirlenmesinde seçici davranmalıdır!
Doğan HİSAR

Doğan HİSAR

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti Başkan adaylarının belirlenmesinde seçici davranmalıdır!

A+A-

Türkiye’de siyasi kutuplaşmanın müsebbibi hiçbir zaman AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan değildir, siyasi kutuplaşmanın dilden öte geçmeyen kışkırtmaları Erdoğan’a yakıştırılsa bile, siyasi zulümlerin her çarkından geçen bir tabanın lideridir Erdoğan!

AK Parti’nin iktidara yürüyüşü nasıl yerel yönetimlerde gösterilen başarı olduysa, AK Parti’nin yara alacağı yer de yerel yönetimler olacaktır.

Belediye başkan adaylarının dürüst insanlardan seçilmesi elzemdir, farz-ı ayn’dır.

Belediye başkan adayı olmak isteyen insanlardan bile uzak durulması gerektiğine inanıyorum, aday adaylık başvuruları içinden başkan adaylarının seçilmesinden ziyade, dürüst insanlara sorumluluklarının hatırlatılması ve teklifte bulunulması en doğru seçim olacaktır.

Belediye başkanlığı bir vebal makamıdır, kendini bilen insan, o görevi ancak alnına silah dayanmasıyla kabul eder.

Başkanlık makamına kurulma isteğinde olan insanların hizmet aşkı olabileceği gibi başka niyetler taşıması da mümkündür.

AK Parti’de genel merkezin belirlediği adaylara oy vermek zorunda kalınmamalı, belirlenen adayların yanında gururla, onurla koşturabileceğimiz, kendimizi yanlarına yakıştırabileceğimiz adaylar belirlenmelidir.

Her seçim döneminde “Onursuzlara oy verme onursuzluğunu bizlere yaşatmayın” çağrısında bulunuyoruz.

Bizlerin başını yere eğecek adaylar Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın deyimiyle “Babasının oğlu da olsa, kendi evladı da olsa, yol arkadaşlarının mahdum ve mahdumeleri de olsa” aday gösterilmemelidir.

Hoş bir teklif olmasa da onlar ille de değerlendirilecekse, toplumun önüne geçirilen yerlerde değil, başka alanlarda değerlendirilmelidir; Erdoğan’ın kendi dünyasında hatırı olan insanların teklifleri toplumun dünyasında hatır taşımıyorsa, Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda kendisini sorgulatacak tercihlerde bulunmamalıdır.

Genel seçimlerde aday listelerinden kaynaklanan kayıplarımız, bizleri zor durumda bırakmıştır. Milletvekili listelerinde, doğru insan tercihleri halkımızın önüne sunulmuş olsaydı, yasa değişikliğini sağlayan çoğunluk elde etmiş olacaktı.

Seçmen kitlesi yıllar geçtikçe değişmektedir, seçmenin kendisi de değişmektedir, kişisel ilişkilerin belirlediği aday profilinden, halkta karşılığı olan aday profiline geçiş gerçekleştirilemezse, hiç beklenmedik yerlerde kayıplar yaşanabilir.

Konya’da muhalefetin çalışma ve başarılarından dolayı değil, AK Parti içinde siyaseti dizayn etmeye yeltenenlerin oluşturduğu algı operasyonuyla kayıplar yaşanmıştır, kendi gölgelendiği çınara balta vuracak kadar gözü dönmüş siyaset mühendislerinin AK Parti’den uzaklaştırılması gerekmektedir. Kendi ikballeri için siyasi alan kayıpları yaşatan insanların, bizlere kan kaybı yaşatmasına fırsat verilmemelidir!

Önceki ve Sonraki Yazılar