1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Ahmet Sorgun: Bulunduğu koltuktan güç devşirenlere geçit vermeyeceğiz!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Ahmet Sorgun: Bulunduğu koltuktan güç devşirenlere geçit vermeyeceğiz!

A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Konya milletvekili Ahmet Sorgun, yenilenecek teşkilatlarla ilgili bir mesaj verdi: “Bulunduğu koltuktan güç devşirmeye kalkanlarla değil, bulunduğu koltuğa anlam katan, bulunduğu koltuğa güç veren insanlarla yolumuza devam etmemiz gerekecek. 2019 için bu hazırlıklar teşkilatlarımızda yapılıyor dedi.

İkili ilişkilerde ketum olduğu kadar en ufak renk vermeyen Sorgun’un siyasi dilini bu kadar açıktan kullanabilmesi, bulunduğu koltuktan aldığı güçten kaynaklanan bir dil olabilir mi?

Dilini güçlü kılan şey elbette ki bulunduğu makamdır, Sorgun’un yaptığı tanımlamada en dikkat çeken kısım, “Bulunduğu koltuktan güç devşirmeye kalkanlar” kısmıdır.

Güç devşirmek, siyasi iradenin bir insana emanet ettiği sıfata ihanettir. Siyasete güç kazandırması için takdir edilen sıfatları kendi kişisel hesapları için kullanan insanların cezası bekletilmeden kesilmelidir, gecikmiş adalet, adalet olmayacağı gibi, Geç olsun güç olmasınatasözünü siyasi yapılara uyarlamaya kalkışmak da millet iradesine yapılabilecek en büyük zulümdür.

Bu sıfat sahiplerinin aynı zamanda güç kullanılması gerektiği durumlarda, gücünü gizlemesi ya da saklaması da ihanettir.

Güç devşirmek ne kadar millet iradesine karşı bir ihaneti içinde barındırıyorsa, güç gösterilmesi gerektiği durumlarda irade gösterilmemesi de ihanetin köklerini oluşturur, bütün ihanetler irade yoksunluklarından beslenir!

Sadece teşkilatlarda değil, belediyelerde, kamu kurumlarında oturduğu koltuklardan güç devşiren, siyasi imtiyazlarını bir tehdit unsuru haline dönüştüren, sıfatlarını kazançları için kullanan insanlar da siyasi iradenin takibinde olması gereken yapılardır.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun bulunduğu makamı güç devşirmek için kullanan, kişisel çıkarlarına alet eden insanlara inat, bulunduğu makamı güç kullanması gereken yerde zamana yayan siyasi bir anlayışa sahiptir. Bazı meseleler vardır ki, toplum vicdanında yankı bulmadan kesilip atılmalıdır.

Çelebi halinin altında inat bir tarafı olduğunu da söylemeliyim, makamını korumak için il başkanı olduğu dönemde dönemin başbakanı ve ekibine karşı duruşunu bozmamıştır, bildiklerini yapmaktan da çekinmeyen bir tavır sergilemiştir. Uyum sorununun yaşanması, “Taş yerinde ağırdır” temsilinde aday olmayacağını açıklamasıyla son bulmuştur.

Ahmet Sorgun Bey’in AK Parti teşkilatlarının genelini bağlayan sözünü Konya özelinde değerlendirme hakkımız vardır.

Hakkında en küçük şaibe olmayan bir insanın daha önce de “Kimse vazgeçilmez değildir” sözüne tanıklık ettik. Ahmet Sorgun’un Konya için bir kazanç olduğunu düşünüyorum, Konya’ya kazandırması gereken tek şeyin de inisiyatif bilinci olduğu kanaatini taşıyorum.

Zamana yaydığı birçok şeyde sonuç aldığını bilmekle birlikte, zamanımızı çalanlara karşı girişeceği her yaptırımda Konya geçmişinin olması, Konyalıları yanında kılacaktır!

Bu kadar resmi dil bizim için de yeterlidir, Ahmet abiden tanış olduğu değil, meseleleri tanıyan, her meselenin hukukunu koruyan bir il başkanı tercihinde kanaatlerini sonuna kadar kullanmasını bekliyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar