1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. Ağzımdaki baklayı çıkarıyorum; İl Başkanlığına adayım!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Ağzımdaki baklayı çıkarıyorum; İl Başkanlığına adayım!

A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun’un Konya İl Başkanlığı görevini yürüttüğü dönemde, “İl Başkanlığına aday olmayacağını” açıklaması yeni başkan arayışlarını başlatmıştı.

Konya’da isim arayışı görevinin Sayın Ahmet Davutoğlu’nun Başbakanlığı döneminde Kerim Özkul’a verildiğini biliyoruz.

Kerim Bey belirleyici olan değil, istişareli olarak yürüttüğü çalışmayı Sayın Davutoğlu’na taşıyan bir sorumluluk üstlenmişti. Adayların belirlenmesi çalışması, dört ismi ön plana çıkarmış, yine beş isme il başkanlığı teklifi götürüldüğü, farklı nedenlerden dolayı kabul etmedikleri siyasi kulislerde konuşulmuştu.

Kimin aday olacağının sabah belirleneceği bilgisi bize ulaştığının akşamı Kerim Bey’i aramıştım. Nasıl bir il başkanı olması gerektiğinin tanımlamasını yaptığımda ve mevcut isimler hakkındaki duyumlarımı kendisine aktardığımda “Bir isim önerin var mı?” diye sormuştu.

Siz FETÖ’yle mücadele edecek, belediye başkanlarının koordinasyonu sağlayacak, siyasette mücadele ruhunu diriltecek, yolsuzluklarla uğraşacak, sanat ve edebiyat alanında velüd çalışmalar yürütecek, sivil toplum örgütleriyle istişareli çalışmaların devamlığını sağlayacak bir adam arıyorsanız, bu şartları yerine getirecek kendimden başka isim aklıma gelmiyor” demiştim.

Birkaç saniye sessizlik sonrası, “Merak etme abi seni rahatlatayım, benim il başkanı olmak gibi bir niyetim yok, siyasi konjonktür buna müsaade etmez, benim adım gündeme geldiğinde Recep Konuk çevresi karşı çıkar, KONTV çevresi karşı çıkar, Hüseyin Üzülmez çevresi karşı çıkar, milletin kendilerine emanet ettiği sermayeyi kendi zimmetine geçiren ne kadar etkin çevre varsa hepsi karşı çıkar, Tahir Akyürek çevresi de Ahmet Sorgun çevresi de karşı çıkar. Madem bir isim önerin var mı diye sorma nezaketinde bulundunuz, bir isim öneriyorum” demiştim.

Önerdiğim isim gündeme dahi alınmadı. Aynı ismi, yine o dönem milletvekili olan Ayşe Türkmenoğlu, Mustafa Baloğlu ve Mustafa Kabakçı’yla da paylaşmıştım.

Kerim Bey’le olan diyaloğumuzu Mustafa Kabakçı’yla paylaştığımda, ne yapmak istediğimi anlayan tebessümüyle lafı gediğine koyan bir cümle kurdu: “Seni il başkanı yapmaya Sayın Başbakanın bile gücü yetmez!

İşin esprisi tabii ki, diğer tarafta “Her şakanın altında bir ciddiyet yatar” tespitini de havaya savuracak değiliz.

Üst üste AK Parti teşkilatlarını değerlendiren iki yazı yazınca, bazı tanıdıklarımız “İl başkanı sen ol” yorumlarında bulunmuş. İşin aslı bu tür yorumlar yazan arkadaşlara il başkanı atama yetkisi verilse, onların tercihi de kendi tanıdıkları olacaktır!

Gün geçtikçe karşımıza aldığımız insan sayısı da artıyor; Fatma Toru’sundan Uğur İbrahim Altay’ına, Mehmet Hançerli’sinden Mustafa Akış’ına ve mobil vaizlere kadar bereketli bir artış var!

Yorum yapan arkadaşın yorumuna verdiğim cevapla teşkilatlar üzerine yazdığım yazılara şimdilik son vermiş olayım: “Memur maaşıyla geçinen bir adamım, Konya'da bu kadar insan beni düşman edinmişken, beni il başkanı yapmaya Başbakan Binali Yıldırım'ın bile gücü yetmez ayrıca!

AK Parti'de kongre süreci başlıyor, yeni il başkanı kim olacak?

AK Parti Genel Merkez değişmeli ki il başkanlıkları değişsin!

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar