1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. ADALET BAKANLIĞI İŞYURTLARI KURUMU VE SEİS’TEN İŞ BİRLİĞİ
ADALET BAKANLIĞI İŞYURTLARI KURUMU VE SEİS’TEN İŞ BİRLİĞİ

ADALET BAKANLIĞI İŞYURTLARI KURUMU VE SEİS’TEN İŞ BİRLİĞİ

Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığı ve Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenler Sendikası (SEİS) arasında tıbbi cihaz sektörünün...

A+A-

Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığı ve Türkiye Sağlık Endüstrisi İşverenler Sendikası (SEİS) arasında tıbbi cihaz sektörünün ihtiyaç duyduğu sertifikalı personelin yetiştirilmesi amacıyla "Topluma Kazandırılabilir Tutuklu ve Hükümlülerin Eğitimi Protokolü" imzalandı.

Adalet Bakanlığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığı ve SEİS arasında tıbbi cihaz sektörünün ihtiyaç duyduğu sertifikalı personelin yetiştirilmesi amacıyla "Topluma Kazandırılabilir Tutuklu ve Hükümlülerin Eğitimi Protokolü" imzalandı. Protokol imza töreninde konuşan Adalet Bakanlığı Müsteşarı Selahaddin Menteş, hükümlülerin ve tutukluların topluma kazandırılması adına etkin çalışmalar yürütüldüğüne dikkat çekerek, "Hükümlülerin ve tutukluların meslek sahibi yapılması, mesleki gelişimlerinin sağlanması amacıyla 180'den fazla iş kolunda mesleki eğitim sağlanmaktadır. Bu kapsamda hükümlü ve tutukluların mesleki eğitimleri özel sektörü ve kamu kurumlarıyla yapılan iş birlikleriyle gerçekleştirilmektedir. İşyurtları Kurumu, başta tarım, hayvancılık, mobilya, endüstriyel üretim ve yenilenebilir enerji alanlarında olmak üzere birçok alanda başarıyla faaliyetlerini yürütmektedir" ifadelerini kullandı.

"Hükümlü ve tutukluların tıbbi cihaz satış, reklam ve tanıtım kursları ile sağlık alanında meslek sahibi olmaları amacıyla protokol imzalanmaktadır"

"Hükümlü ve tutukluların tıbbi cihaz satış, reklam ve tanıtım kursları ile sağlık alanında meslek sahibi olmaları amacıyla SEİS ile bu protokol imzalanmaktadır" diyen Menteş, "Tıbbi cihaz satışı yapan işletmelerin faaliyetlerini sürdürebilmesi için yetki belgeleri almaları da zorunlu hale getirilmiştir. Bu alanda sorumlu müdür, satış ve tanıtım elemanı ya da klinik destek elemanı olarak görev yapacak personelin tıbbi cihaz eğitim sistemi içinde yer alan eğitimleri alması, yapılacak olan sınavdan başarıyla geçmesi ve yeterlilik belgesi alması gerekmektedir. Hüküm ve tutukluların yeni bir alanda meslek sahibi olması anlamında bu protokolün imzalanmasının olumlu sonuçlar doğuracağı kanaatindeyim" şeklinde konuştu.

"Hükümlülerin yeni bir meslek sahibi olmasına vesile olacaktır"

SEİS Başkanı Metin Demir ise konuşmasında şunları kaydetti:

"Dünyada ve ülkemizde tıbbi cihaz sektörü gün geçtikçe önem kazanmakta. Tıbbi cihaz Satış Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği 15 Mayıs 2014 tarihinde yürürlüğe girdi. Böylece tıbbi cihaz satışı yapan işletmelerin faaliyetlerini sürdürmek için yetki belgesi almaları zorunlu hale geldi. Bu belgelerin alınması için verilen eğitim bir taraftan hükümlülerin yeni bir meslek sahibi olmasına, diğer taraftan da sektörün ihtiyaç duyduğu insan kaynağının temin edilmesine vesile olacaktır.'

"30 kişinin eğitimiyle birlikte başlayacak olan proje 24 ay sürecek"

İşyurtları Kurumu Daire Başkanı Murat Atan, kayıp olarak görülen hükümlü ve tutukluların yeniden hayata tutunmalarının önemli bir kazanım olacağını vurgulayarak, "Tüm insan kaynaklarının verimli, etkin kullanılması ve toplumda yararlı bireyler olarak faaliyet göstermesi büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda 30 kişinin eğitimiyle birlikte başlayacak olan proje 24 ay sürecek" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Müsteşar Menteş ve SEİS Başkanı Demir protokolün imzalarını attı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.