1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 97 bin genç ilk kez oy kullanacak
97 bin genç ilk kez oy kullanacak

97 bin genç ilk kez oy kullanacak

30 Martta Konya'da 97 bin genç ilk kez sandık başına gidecek. Siyasi parti temsilcileri de gençlere seçim çalışmalarında önemli bir yer ayırıyor.

A+A-

Anadolu Telgraf Gazetesi'nin Konya'daki genç seçmen sayısı ile ilgili haberine göre parti başkanlarının bu oyların hepsine talip oldukları gözlendi.

İşte Anadolu Telgraf Gazetesi'nde yer alan o haber;

30 Mart yerel yönetim seçimleri için geri sayım başladı. Partiler belediye başkan adaylarını çoğunlukla belirledi, aday olanlar ise seçim çalışmalarını başlattı. Seçim koordinasyon merkezlerinin açılışları yapılırken, şehrin bir çok yerinde de parti müziği ve aday tanıtım anonsları yapan araçlar gezmeye başladı.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Konya'da ilk kez oy kullanacak gençlerin sayısı ise belediye başkan adaylarının kayıtsız kalamayacağı kadar büyük bir oranı oluşturuyor. Konya'da bu seçimlerde ilk defa oy kullanacak gençlerin sayısı yaklaşık 97 bin. Partiler ve belediye başkan adayları ise böyle büyük bir sayı karşısında gençlere dönük bir proje geliştirme yarışına girişti. Partilerin gençlere yönelik çalışmalarını siyasi partilerin il başkanlarına sorduk.

Gençler vazgeçilmezlerimizdir
Ak Parti Konya İl Başkan Yardımcısı Bestami İNAN, hem seçim dönemlerinde hem de seçim dönemlerinden sonraki hizmet dönemlerinde gençlerin her zaman kendileri için önemli bir misyonu başarıyla yerine getirdiklerini dile getirdi. İnan gazetemize yaptığı açıklamada, ''Partimizin her kademesinde gençler görev alıyorlar. Önümüzdeki yerel seçimlerde de 97 bin gencimiz Konya'da ilk defa sandık başına gelecek. Biz her zaman önemli projelerde geleceğimizin teminatı gençlerimizin karar verme merciinde olmalarını sağlıyoruz. Teşkilatımızın gençlik kolları da önemli çalışmalar yapıyorlar. 97 bin genç kardeşimizin hepsine tek tek ulaşmak için onların isteklerini dinlemek için ulaşmaya gayret gösteriyorlar. Seçimlerden sonra da göreve gelen belediye başkanlarımız tabi ki gençlerin hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak çalışmalar üreteceklerdir. Özellikle yeni büyükşehir yasası ile büyükşehir belediyemizde merkezdeki tüm hizmetleri taşra ilçelerde bulunan gençlerin hizmetine sunacaktır. Merkezde ne hizmet varsa taşrada da o olacak. Eğitimlerine, sosyal aktivitelerine, sporlarına ciddi katkı sağlayacağımızı düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

Gençler geleceklerine sahip çıkmalı
CHP Konya İl Başkanı Mevlüt Karpuz ise gençlerin oylarına sahip çıkmaları gerektiğini belirtti. Karpuz, "CHP olarak gençlerin siyasetin tüm alanında yer almaları gerektiği inancındayız. Ülkenin geleceği ve sahibi olan gençlerimiz kendi geleceklerini kendilerinin yönlendirmesine önem veren partimiz, özellikle gençlerimizin siyasetin içinde yer alması için yönetimlerde gençlik kotalarını artırmış ve söz hakkı vermiştir. Bunun yanında gençlerin, özellikle de genç kadınların, toplumsal yaşamın her alanında temsiliyetini artırmak ve karar verme süreçlerine katılımlarını sağlamak en önemli hedeflerimiz arasındadır" dedi. Karpuz; "Konya’da 97 bin gencimizin bu seçimlerde oy kullanması sevindirici bir gelişmedir. Oylarını sahip çıkarak, kendi geleceklerine karar vereceklerdir. Gençlerimize önerim 30 Mart’ta sandığa gidip oy kullanmalarıdır. Kendi gelecekleriyle birlikte ülkenin geleceğine sahip çıkmalarıdır" ifadelerini kullandı.

Gençlerin genç temsilcileri olacak
Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Tarık Taşçı partileri için kadınların ve gençlerin önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. Taşçı yaptığı değerlendirmede; ''En son yaptığımız il başkanları toplantısında sayın genel başkanımız Devlet Bahçeli bizlere 2 hususun öneminden bahsetti. İlk husus kadınlardı. Kadınların hem temsilde hem de seçim çalışmalarında önemli görevler üstlenmesi gerektiğini söyledi. Diğer husus
ise gençlerdi. Gençlerin de kendilerini daha iyi tanıyan sorunları ile bir bir ilgileneceği temsilcileri olacak. Belediye Meclis üyelerinden bazılarını genç arkadaşlarımızdan seçeceğiz bu yüzden. Öte yandan gençlerin en çok sorun yaşadığı ulaşım, eğitim, spor ve sosyal aktivitelerle ilgili de önemli çalışmalar yapacağız. Biz bunu aday olan arkadaşlarımızla da konuştuk. Gençlerimizin öneminin bilincindeyiz'' ifadelerini kullandı.

İstihdam ve spor önceliğimiz olarak
Saadet partisi Konya İl Başkanı Mehmet Şen ise duruma sayısal olarak bakmadıklarını söyleyerek; ''97 bin sayısı önemli değil önemli olan gençlerimizin geleceğidir. Biz gençler açısından öncelikli önem verdiğimiz konu istihdamdır. Yeni Büyükşehir Yasası gençlere istihdam yaratmak için müsait bir ortam oluşturacak. Biz bunu belediyelerin asli görevi olarak görüyoruz. Konyalı gençlerin iş sıkıntısı, Konya sanayisinin de vasıflı ve vasıfsız elemana ihtiyacı var. Biz gençlerimizi iş alanlarına kanalize etme noktasında alışmalar yapacağız. Özellikle merkez ilçelerde ve diğer taşra ilçelerinde gençlere iş noktasında önemli çalışmalar planlıyoruz'' dedi. Şen, gençlerle yaptıkları görüşmelerde gördükleri bir diğer eksikliğin ise spor alanında olduğunu gördüklerini söyledi. Şen; ''Gençlerimiz özellikle spor merkezlerine ulaşmada sıkıntı yaşıyorlar. Sadece merkezlerde spor merkezleri yapmakla gençlerin bu hizmetlerden faydalanması söz konusu olmuyor. Gençler buralara ulaşamıyorlar. Spor merkezlerinin sayısının arttırılması gerekiyor. Özellikle Uzak Doğu sporlarına ciddi bir eğilim var gençlerimiz tarafından. Bu tip hizmetler veren merkezlerin yapımı ve her bölgede var olmalarını sağlayacağız'' şeklinde konuştu.

Kaynak: Sunhaber.com/ anadolutelgraf.com

 
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.