1. YAZARLAR

  2. Doğan HİSAR

  3. 80 sonrası İslamcılarının yöneteceği Türkiye çok daha iyi olacaktır!
Doğan HİSAR

Doğan HİSAR

Yazarın Tüm Yazıları >

80 sonrası İslamcılarının yöneteceği Türkiye çok daha iyi olacaktır!

A+A-

80 sonrası İslamcılarının en önemli ayrıcalığı, öğrendiklerini derneklerde, vakıflarda anlatan olmamalarıdır. Bizzat evlerini vakıf, dernek edinmeleri, insanların ayağına gitmeleri, kınayanın kınamasından çekinmeden bilgilerini paylaşmalarıdır.

80 sonrası İslamcılık en çok kitabevlerinden yayılmıştır.

Birilerinin dizi dibinde dinleyerek değil, okuyarak insanlara tebliğ vazifelerini yerine getirmişlerdir.

O kadar çok farkları vardır ki, en çok 80 sonrası kuşak kitap yazmıştır, en çok 80 sonrasının İslamcıları sanatla edebiyatla ilgilenmiştir, en çok 80 sonrasının İslamcıları aktarılan tarihten daha çok tarihi anekdotlarla birlikte okumuştur, en çok 80 sonrası kuşak evrensel İslam’ın savunuculuğunu yapmıştır.

80 sonrasının İslamcıları Türkiye Müslümanların en çok tartışılması gereken kuşak olmasına rağmen ufkunu açan bir kuşaktır.

80 sonrası kuşağın da hocaları, abileri, kendilerine mürşit edindikleri şeyhleri olmuştur ama akıllarını hiçbir zaman teslim etmemişlerdir. Anlayış birlikteliğini yakaladıklarında da kendileri olmayı bilen, özeleştiri kültürünü en başta kendi mecralarında, kendi iklimlerinde yeşerten bir fikir işçiliğine soyunmuşlardır.

Felsefe, sosyoloji, psikoloji, mantık, edebiyat, tarih, daha doğrusu toplumbilim 80 kuşağı İslamcılarının okuma kitaplarının arasında yer almıştır. Tercüme kitaplar bu dönemde karşılık bulmuş, en sert tartışmalar bu dönemde yapılmıştır. Zaman zaman savrulsalar da kökleri hep sağlam kalmıştır.

Şehirler de alt üst edilmiştir, kışta kıyamette köy yollarına da düşülmüştür. Her şehirde, her ilçede, her mahallede, her evde kendini konuşturan öğretmenler de 80 kuşağı öğretmenleri olmuştur.

Sinema, tiyatro, müzik, ezgi, marş, sempozyum, açık oturum, panel, konferans 80 kuşağı gençlerin organizasyonlarıyla sosyal ve kültürel bir prestij kazanmıştır.

Eylemler, mitingler 80 kuşağı İslamcılarla birlikte istikrar kazanmış, kendini ifade edebilen gençlik, el yordamıyla bu dönemde yetişmiştir. Bütün eylemlerde farklı renkler, insanî dokunuşlar, beyaz yürüyüşler geç de olsa bu kuşağın ısrarcılığı neticesinde kazanılmıştır.

80 kuşağı onlarca yıl önce atılan temel üzerine, bir anda kendi medeniyet inşaasını gerçekleştiren en heyecanlı kuşaktır; isyankardır, protestocudur, slogancıdır, hepsi doğru ama en çok okuyan kuşaktır.

Akademik çalışmalar, bilimsel sunumlar en çok 80 sonrası kuşağın maharetleri ellerinde şekillenmiştir.

80 sonrası İslamcı kuşak, Batı'yı da Doğu'yu da gezen, tanıyan bir kuşaktır. Ülkelerin sadece coğrafyalarını değil, tarihlerini de bilen bu kuşaktır. 

Gelenekten gelmedikleri halde, kendi güvenirlikleriyle birçok dernek, vakıf, okul, dershane açan, dergi, gazete çıkaran sadece bu kuşak olmuştur.

Günümüz gençleriyle bağ kuran da 80 sonrası kuşaktır. 80 sonrası İslamcı kuşak nihayet olgunluk dönemini yaşamaktadır, geçmişi beğenmeyen o tavırlarından eser kalmamış, geçmişin hatıraları yüreklerine dokunmaya başlamış, gözleri olur olmaz, yerli yersiz olaylar karşısında nemlenmeye başlamıştır.

80 sonrası kuşak Türkiye’nin ufkunu açtığı gibi, yönetim kabiliyetleriyle de inisiyatif kullanan ve kullandıran bir iradeyi yakın zamanda idarelerle kavuşacaktır. Siyasette de, ticarette de 80 sonrası kuşağın ne kadar büyüdüğünü görebiliyoruz. Siyaset, bir sonraki kuşağa ticaret kadar kolay geçit vermiyor, siyasette de bu kuşağın yapacağı çok şey olacaktır.

Bugün Türkiye'yi omuzlayan bu kuşaktır, her türlü darbe girişimini göğüsleyen de bu kuşaktır. Artık omuzlardan başları da yükselmeye başlamıştır.

Türkiye 5-10 yıl sonra Türkiye’nin gerçekten birikimi diyebileceğimiz 80 sonrası kuşakla tanışacaktır!

Önceki ve Sonraki Yazılar