1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. 60.yılında Prof.Dr.Saim Sakaoğlu
60.yılında Prof.Dr.Saim Sakaoğlu

60.yılında Prof.Dr.Saim Sakaoğlu

Yazı Hayatının 60. Yılını Konya Aydınlar Ocağı’nın ahde vefa etkinliğinde kutlayan Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, “Konyalı olarak doğdum, yaşadım ve yazdım” dedi.

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı’nın bu haftaki Selçuklu Salı Sohbetleri’nde, ‘Edebiyatımızın Aksakalı’ Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, 60 yıllık yazı hayatını anlattı.
Konya Halk Kütüphanesi Konferans Salonu’nda iki saate yakın süren sohbette Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, hatıralar eşliğinde yazı ve edebî hayatından kesitler sunarken gönül dostları da, yaşadıkları hatıralarıyla sohbete katkıda bulundular. Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Güçlü’nün, gençleri şiir yazmaya ve okumaya teşvik etmek amacıyla Sezai Karakoç’un “Masal” adlı şiirini okuyarak başlayan sohbette Prof. Dr. Sakaoğlu, yazı hayatına, 15 Ekim 1957’de de İzmir’de neşredilen bir dergide çıkan hikâye ile başladığını ve daha sonra rahmetli olan Feyzi Halıcı’nın lise öğrencileri arasında açtığı hikâye yarışmasına “Ahmet Efendi’nin Biletleri” başlığı altında 11 Aralık 1957 tarihinde kurşun kalemle yazdığını hikâye ile devam ettiğini söyledi. 1948 tarihli Ekekon gazetesini göstererek “Şimdilik gün aşırı çıkan siyasi gazete” olduğunu ve Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri çıktığını belirten Sakaoğlu, kuruluş tarihi 10 Ağustos 1908 olan ve altında “Türkiye’nin en eski siyasî mizahî halk gazetesi” yazısı olan ve haftada iki gün çıkan Karagöz gazetesinin 1953 tarihli bir sayısını göstererek yazı hayatıyla ilgili maziye doğru bir kapı açtı. 1950’li yıllarda “İlkokul öğrencilerinin Sosyal Sağlık ve Ruhsal Durumlarını İnceleme ve Kayıt Dosyası” tutulduğunu hatırlatarak o dosyadan bir numune gösteren Sakaoğlu, “Rahmetli Zekiye Hoca Hanım benim için şunları yazmış: Çekingen ve heyecanlıdır. Kıskanç değildir. Yardımı seven, arkadaşlarıyla iyi geçinen, tutumludur. Feragat sahibi ve yapıcıdır. İyi okur ve düzenli çalışır. Böyle bir belgeyi saklamış olmamı da taktirle karşılayacağınızı tahmin ediyorum” şeklinde konuştu.saim.jpg

ALTMIŞ YILLIK YAZI HAYATINA 63 ESER SIĞDIRDI
Altmış yıllık yazı hayatında 60’ın üzerinde kitabının neşredildiğini ve geride bıraktığı eserlerle hatırlanacağını kaydeden Sakaoğlu, emekliliğin üzerinden 12 sene geçtiğini ve Türkiye’nin pek çok bölge, şehir ve üniversitelerinden özel davetler aldığını ifade ederek “Biliyor musunuz emekli oluncaya kadar 18 yıl hizmet ettiğim Selçuk Üniversitesi’nden bir defa olsun davet almadım. Ne gam!” dedi.

“KONYALI OLARAK DOĞDUM, YAŞADIM, YAZDIM”
Konuşmasına “Konyalı olarak doğdum, yaşadım ve yazdım. Elbette Konyalı olmanın gururunun yanında omuzlarımıza yüklediği sorumluluklar da olacaktı. Ben Konya’nın bana verdiğinden daha fazlasını, hiçbir karşılık beklemeden ona verdiğime inanıyorum” sözleriyle devam eden Sakaoğlu, kitaplığındaki kitaplarını, dergi, belge ve fotokopilerinin sığınabileceği emin bir limana teslim etmek isteğini belirttikten sonra “79’un içindeki yaşımla baş başa kalmanın huzurunu yaşıyorum” dedi. Sakaoğlu, biraz soluklanmak için sözü eşi Öğretim Görevlisi ve Türk Üniversitesi Kadınlar Derneği Başkanı Yurdanur Sakaoğlu’na verdi. Kocası Saim Sakaoğlu ile üniversitede okurken evlendiğini ve hem kocası hem hocası olduğunu belirten Yurdanur Sakaoğlu, yaşadığı anılarını katılımcılarla paylaştıktan sonra kürsüden, “bütün haklarımı eşim Saim Sakaoğlu’na helal ediyorum” diyerek indi. 
N.E.Ü Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kırbıyık, Av. M. Ali Uz, ayaklı kütüphaneci Hasan Yürük, Gazeteci-Yazar Seyit Küçükbezirci ve diğer tanıdıkları ile öğrencilerine de söz veren Sakaoğlu, kendisiyle ilgili güzel anıları paylaşan ve uzun ömürler dileyen bütün konuşmacılara teşekkür etti. Sakaoğlu, şimdiye kadar 63 eser kaleme aldığını ve basılmaya hazır yedi kitabının daha bulunduğunu belirterek elli kişiye, “60 Yıldan Beri Yazıyorum” başlıklı altmış sayfadan müteşekkil risalesini de hediye olarak verdi.

SAKAOĞLU, KÜLTÜRÜMÜZÜN HÂDİMİ…
STK’ların çiçek takdimlerinin ardından Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Güçlü, başkan yardımcısı Mustafa Sinan Ümit ile birlikte Prof. Dr. Saim Sakaoğlu’na; üzerinde "Kültürümüzün hâdimi, edebiyatımızın aksakalı Prof. Dr. Saim Sakaoğlu hocamızın yazı hayatının 60. yılında sağlık, afiyet ve hayırlı ömürler dileriz. Ekim 1957 - Ekim 2017" yazılı teşekkür plaketi takdim etti. 
Şairler ise, başlatılan gelenek üzerine şiirlerini sohbet başlarken, başladıktan sonra aralarda okudular. Sohbet, toplu çekilen hatıra resmi ile sona erdi.

10 Ekim 2017 – Konya Halk Kütüphanesi Konferans Salonusaim3.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.