1. YAZARLAR

  2. Ahmet Şükrü KILIÇ

  3. 15 değil 55 milletvekili de versen boş Kılıçdaroğlu!
Ahmet Şükrü KILIÇ

Ahmet Şükrü KILIÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

15 değil 55 milletvekili de versen boş Kılıçdaroğlu!

A+A-

CHP'den 15 milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla partilerinden istifa edip, İYİ Parti’ye geçmiş. Esas soru şudur; Kemal Kılıçdaroğlu'na talimat veren kimdir?

Türkiye'de yasalar vardır, yasaları değiştirecek olan da parlamentodur.

Parlamentoda çoğunluk sayısını elinde bulunduran siyasi partiler yasaları bir gecede de değiştirebilir.

CHP milletvekillerinin tamamı İYİ Parti'ye geçse, üzerine HDP milletvekilleri de geçse yasada taş oynatamazlar.

Yasa gayet açık; "Siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunması şarttır. Bir ilde teşkilatlanma, merkez ilçesi dahil o ilin ilçelerinin en az üçte birinde teşkilat kurmayı gerektirir."

Yasanın önceki hükümlerini hiçe sayarak veya'dan sonraki grup kurulması ifadesi kimse için kurtarıcı bir hüküm olamaz. Yasanın öncesi ve son hükmü gayet açıktır. Eğer sadece grup kurma yetkisi yeterli olsaydı şimdi de bir parti kurulur, 20 milletvekili geçişi sağlanır ya da satın alınır, seçime girebilirdi.

Türkiye’nin ana muhalafet partisi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı arayışı içine girmekle, “Ben Türkiye’yi yönetmeye hazır değilim” demektedir.

Türkiye’yi Cumhurbaşkanı yöneteceğine göre senin görevden kaçmanın tek bir sebebi olabilir, “Ben milletvekilliğinden olmak istemiyorum, Türkiye’yi yönetecek bir kabiliyete de sahip değilim, millet de zaten beni seçmez” demektir.

Hala adam sistem değişikliğinin farkında değil. Diyelim ki, belirledikleri aday Cumhurbaşkanı seçildi, kendi kabinesini kuracak. Parlamento çoğunluğu erken seçim kararı alabileceği için de, Cumhurbaşkanı seçilen kişi yine iktidar partisiyle koalisyon kurmak zorunda kalacaktır, CHP’nin esamesi yine okunmayacaktır.

Seçim yenilenmesi gücünü elinde bulunduran bir siyasi parti zaten kimseyle koalisyon kurmaz, sonuç 7 Haziran’dan 1 Kasım’a geçişi zorunlu kılar. Muhalefet her şartta kaybedecektir, zaman kaybı yaşatmak Türkiye’ye kaybettirir. CHP’nin en ilkeli çıkışı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu aday olmayacaksa, sadece genel seçimlere asılmak olacaktır.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına çıkarılacak bir kurban aday aranmaktadır, CHP kazanacağına inansa başka birinin Cumhurbaşkanı adayı olması arayışına girer mi?

CHP Parti Meclisi “Kemal Kılıçdaroğlu'na Türkiye'yi yönetmeye hazır değilsen, istifa et” diyemeyeceğine göre, Kılıçdaroğlu dönemi seçimlerden sonra kapanacaktır.

CHP seçmeninin bu rezilliğe rıza göstermesi de anlaşılır bir şey değil!

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı olma zorunluluğu vardır!

Önceki ve Sonraki Yazılar